Dla tych, którzy nie przepadają za pomidorami jednak doceniają zdrowotne działanie zawartego w nich likopenu, naukowcy wymyślili tabletki. Zawiera ona tyle samo tego składnika co dzienna dawka pomidorów.

Likopen to barwnik odpowiadający za odcień pomidorów. Oprócz właściwości barwienia ma on także działanie zdrowotne. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Cambridge wykazały, że likopen poprawia kondycje naczyń krwionośnych (zwiększa ich elastyczność i wytrzymałość) i zapobiega atakom serca i innym problemom kardiologicznym.

W badaniach na osob ach z problemami serca zauważono, że likopem znacznie obniżył ryzyko wystąpienia dalszych powikłań i rozwoju chorób.

Naukowcy twierdzą, że tabletki z likopenem mogą wpływać podobnie jak pomidory, jednak do tego potrzeba badań podłużnych w okresie wielu lat.

Póki tabletki nie wejdą na rynek warto przekonać się do pomidorów. Działanie likopenu wzmaga się przy połączeniu pomidorów z oliwą z oliwek chroniąc zarówno nasz układ krążenia jak i prostatę u mężczyzn.

Komentarze: