Prawdopodobnie większość z Was wie, że zielona herbata ma doskonałe działanie przeciwutleniające i oczyszczające, jednak mało osób wie także, że ten rodzaj herbaty ma także pozytywne działanie dla mózgu.
Szwajcarzy z Uniwersytetu w Bazylei odkryli, że picie zielonej herbaty może sprzyjać zapobieganiu występowania demencji i zaburzeń poznawczych (pamięciowych). Do tej pory mówiło się, że zielona herbata ma działanie przeciwutleniające, antynowotworowe, zapobiegawcze chorób krążenia.
Teraz okazuje się także, że jej picie wspiera funkcje poznawcze w tym umiejętności pamięciowe (przetwarzanie informacji, zapamiętywanie, odtwarzanie informacji).
Jak to się dzieje?
Naukowcy odkryli w końcu, że następuje to dzięki wzmocnieniu wydajności połączeń między poszczególnymi obszarami mózgu. Nie są to teorie, a wyniki badań, w których wzięli udział zdrowi mężczyźni.
Połowie z całości grupy mężczyzn podawano napój zawierający 27,5g wyciągu z zielonej herbaty, pozostali pili zwykły napój. Następnie proszono obie grupy o wykonanie poszczególnych zadań pamięciowych. Przy użyciu nowoczesnych metod obrazowania mózgu zauważono, że aktywność mózgu wzrastała u osób, które wypijały wyciąg z zielonej herbaty.
U tych osób następowała lepsza łączność pomiędzy czołową a ciemieniową korą mózgu, które odpowiadają za funkcje pamięciowe.