Regularne ćwiczenia aerobowe zwiększają rozmiar obszaru pamięci mózgu u starszych osób, dzięki czemu mogą oni chronić się przed demencją i degradacją komórek pamięciowych.

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie British Columbia w Vancouver, obejmowało 86 kobiet w wieku 70-80 lat. Mieli oni problemy z pamięcią, które nazywa się „lagodnymi zaburzeniami poznawczymi”. Wedle naukowców to stanowi punkt wyjścia dla demencji.

Kobiety zostały poddane także obrazowaniu mózgu fMRI w celu oceny wielkości hipokampa (obszaru odpowiedzialnego m.in. za funkcje pamięciowe), oraz części mózgu odpowiedzialnej za pamięc werbalną i możliwość uczenia się.

Przez 6 miesięcy, 2 razy w tygodniu, kobiety wykonywały ćwiczenia aerobowe (szybki marsz) oraz ćwiczenia zwiększające wytrzymałość i siłę mięśni.

29 kobiet, po okresie badania, wykazywało znaczne rozszerzenie się hipokampa, jednak wedle naukowców rozmiar części mózgu nie zawsze koreluje ze zdolnościami umysłowymi. Naukowcy zalecają jednak regularne ćwiczenia aerobowe w celu zahamowania zmian mózgowych związanych z demencją.

Komentarze: