Obecnie wiele kobiet, ale także mężczyzn zmaga się z problemami hormonalnymi. Niektóre zaburzenia mogą być niegroźne dla zdrowia, zaś inne ryzykowne dla życia. Jakie są oznaki zaburzeń hormonalnych i jak je rozpoznawać?

Hormonów w ludzkim ciele jest bardzo wiele i pełnią wiele ról. Ich zaburzenia mogą znacząco wpływać na nasze samopoczucie, wygląd i funkcje metaboliczne. Niestety, ale poziom hormonów możemy łatwo zaburzyć m.in. nieodpowiednią dietą, używkami czy antykoncepcją.

1. Stały przyrost wagi.

Ciągły wzrost wagi niezależnie od zmiany diety, jest jedną z oznak zaburzeń hormonalnych. Może tak się dziać poprzez nadmierne wydzielanie kortyzolu – hormonu stresu. Gdy jego poziom jest zaburzony dochodzi do zwiększania masy ciała.

Zwiększona ilość kortyzolu powoduje także nadmierne wydzielanie insuliny, co może mieć wpływ na pobudzenie apetytu.

2. Utrata włosów.

To dość widoczny symptom zaburzeń hormonalnych. Główną przyczyną wypadania włosów jest brak testosteronu. Prawdziwym winowajcą jest DyhydroTestosterone lub DHT. Kobiety mają jego bardzo małą ilość, jednak jej zaburzenie może mieć wpływ na kondycje włosów.

3. Nadmierne pocenie się.

Brak równowagi hormonalnej może powodować nadmierne wypacanie się. Jest to częsty objaw menopauzy u kobiet, kiedy dochodzi do zaburzeń hormonalnych.

Pocenie się może być spowodowane zaburzeniem wydzielanie serotoniny.

4. Chroniczne zmęczenie.

Zmęczenie jest czymś normalnym, jednak jeśli utrzymuje się ono zbyt długo może być to powód do zastanowienia nad hormonami. Poranne uczucie zmęczenia może być spowodowane kortyzolem.

W przypadkach nadmiernego stresu nadnercza produkują dużą ilość kortyzolu, co przekłada się na efekt zmęczenia. Kortyzol kontroluje rytm Circardian, co ma znaczenie w samopoczuciu. Zaburzenie tego rytmu wpływa na utrzymywanie się przewlekłego zmęczenia.

Powodem nadmiernego zmęczenia może być także poziom TSH (hormonu stymulującego tarczycę), który jest ponad normę. Dzieje się tak w stanach niedoczynności tarczycy.

5. Żądza cukru.

Łaknienie, zwłaszcza na słodkie produkty może być oznaką zaburzeń hormonalnych, które wywołane są przez tarczycę. Wynika to z niedoczynności gruczołu tarczycy.

Przeciążenie nadnerczy również może prowadzić do tego stanu. Zaburzenia wydzielanie adrenaliny czy kortyzolu mogą objawiać się w taki właśnie sposób, że odczuwamy napady chęci na słodkie.

6. Obniżone samopoczucie.

Obniżenie nastroju i złe samopoczucie mogą być oznakami problemów z poziomem hormonów. Niepokój, drażliwość, depresja mogą brać się z zaburzeń pracy tarczycy, a więc zaburzeń hormonów np. TSH.

7. Bezsenność i przerywany sen.

Kobiety przechodzące menopauzę często doświadczają zaburzeń snu. Wynika to z zaburzeń hormonalnych jakie dzieją się w tym okresie.

Podczas snu poziom hormonów się normuje a niektóre hormony zwiększają swoją ilość np. melatonina. Brak snu powoduje zaburzenia wydzielania nocnych hormonów, co może mieć wpływ na płodność, problemy z apetytem czy zaburzenia nastroju.

Estrogen jest jednym z hormonów, który utrzymuje prawidłowy sen. Jego niedobór może być główną przyczyną problemów ze snem.

Niedobór testosteronu również może wywoływać takie zaburzenia u mężczyzn.

8. Słabe libido.

Jest to bardzo dobrze odczuwalne. Obniżenie libido to nic innego jak ograniczenie ilości hormonów np. testosteronu. Brak wszystkich hormonów androgennych wiąże się z obniżeniem chęci seksualnych.

9. Problemy z trawieniem.

Brak równowagi hormonalnej może przyczyniać się do zaburzeń pracy układu pokarmowego. Gastryna, sekretyna i cholecystokinina są najważniejszymi hormonami dla trawienia. Zaburzenie ich poziomów przyczynia się do zaburzeń trawienie i nieefektywnego rozkładania pokarmu.

Komentarze: