Nie trzeba nikogo przekonywać, że zrównoważone i rozważne ćwiczenia fizyczne podczas ciąży to świetny sposób na utrzymanie zdrowia i wzmocnienie ciała. Okazuje się jednak, że mają one wpływ także na zdrowie dziecka.

Jak się okazuje, kobiety, które uprawiały ćwiczenia fizyczne w ciąży rodziły dzieci, które wykazywały dojrzalsze mózgi. Wiąże się to z lepszym rozwojem umiejętności komunikacyjnych i lepszych wynikach w testach inteligencji 5 lat po narodzinach.

Zespół badaczy z Uniwersytetu w Montrealu kierowany przez Elise Labonte-LeMoyne przeprowadził badania na 29 kobietach w ciąży. Podzielono je na 2 grupy. Jedna z nich wykonywała 20 minutowe aktywności fizyczne 3 razy w tygodniu (szybki marsz, pływania, jazda na rowerze), druga grupa nie wykonywała żadnych ćwiczeń.

Po 10 dniach od narodzin dzieci badano ich reakcję na dźwięki i okazywało się, że te, których matki wykonywały ćwiczenia fizyczne, lepiej reagowały na bodźce zewnętrzne. Lepszy rozwój mózgu potwierdzono także 5 lat po narodzinach stosując testy na inteligencje, w których dzieci aktywnych matek osiągały lepsze wyniki niż dzieci matek, które nie wykonywały żadnych ćwiczeń.

Wedle badaczy, dziecko doświadcza w łonie matki wielu bodźców, które mogą wpływać na rozwój ich mózgów. W przypadku aktywności fizycznych zwiększa się poziom czynnika neurotroficznego, które związane jest z lepszym funkcjonowaniem mózgu.

Komentarze: