Prawie 2/3 osób chorych na Alzheimera to kobiety. Jakie są tego powody? Czy odpowiada za to długość życia, a może różnice biologiczne?

Istnieje wiele pytań o to, dlaczego kobiety chorują na Alzheimera częściej. W zeszłym miesiącu q5 światowych naukowców z tej dziedziny spotkało się, aby rozważyć wiele opcji. Jedną z naukowców była Maria Carillo – dyrektor Stowarzyszenia Alzheimera.

Największym czynnikiem ryzyka wystąpienia coroby jesyt wiek, a kobiety żyją średnio kilka lat dłużej niż mężczyźni. Im dłużej żyjemy, tm nasze komórki mocniej się degradują. Naukowcy zlokalizowali także gen ApoE-4, który uznany został jako jeden z najważniejszych czynników powstawania Alzheimera.

Okazuje się, że kobiety posiadają go 2-krotnie więcej, co oznacza, że są bardziej narażone na zachorowanie. Dodatkowo, gen ten współdziała z estrogenem, którego kobiety mają znacznie więcej.

Wciąż trwają badania nad ustaleniem większej ilości zależności, jednak dziś wiadomo, że odpowiadają za to nie tylko dieta i styl życia, ale także genetyka, hormony oraz ilość specyficznych genów.

Komentarze: