Wszystko to, co powinnaś wiedzieć o treningu i diecie opiszemy dla Ciebie z podziałem na części. Dziś zaczniemy od prostych zasad, od których należy rozpocząć treningi.

Mity

Jest ich wiele, ale szczególnie zasługujących na obalenie jest mit treningu siłowego. Większość kobiet uważa, że trenując siłowo rozwinie mięśnie podobne do tych u kulturystek – to nieprawda.

Trening siłowy pozwala na redukcję tkanki tłuszczowej oraz poprawienie wyglądu sylwetki. Dodatkowo normuje ciśnienie tętnicze, poprawia krążenie i reguluje gospodarkę hormonalną. Wszystko zależy od tego jaki trening i dietę wybierzesz, aby uzyskać upragnione efekty.

Po za tym, za wzrost masy mięśniowej odpowiada testosteron – hormon występujący u mężczyzn. Kobiety wytwarzają go, ale tylko w nieznacznym stopniu. Zatem przy normalnych treningach nie ma mowy o nagłym zwiększeniu masy mięśniowej. Mężczyźni wytwarzają go średnio od 200 do 1200 jednostek podczas gdy kobiety od 15-75. Istnieje możliwość nabrania masy mięśniowej u kobiet, jednak to wiąże się z ingerencja hormonalną.

 

Ilość powtórzeń

Jeśli chcesz mieć smukłą lekko wyrzeźbioną sylwetkę to olbrzymia liczba powtórzeń Ci tego nie zagwarantuje. Powinnaś znać schemat, który stosuje się w zależności o oczekiwań:

  • 1-5 powtórzeń (siła)
  • 6-12 powtórzeń (wzrost mięśni)
  • 12+ powtórzeń (wytrzymałość)

Należy zachować odpowiedni bilans ilości powtórzeń, aby rozwinąć delikatnie umięśnienie przy jednoczesnym ich wyrzeźbieniu. Ponadto, w organizmie są mięśnie charakteryzujące się białymi włóknami mięśniowymi i czerwonymi. Każdy z nich reaguje na inny sposób treningu i inną ilość powtórzeń.

 

Kobiety nie muszą trenować inaczej niż mężczyźni

Trening siłowy opiera się na tych samych zasadach u kobiet i u mężczyzn, jednak z zastrzeżeniem różnicy ciężaru. Przysiady ze sztangą na plecach czy martwy ciąg mogą być także wykonywane przez Was Panie.

 

Dieta

Choć zasadniczo kobiety i mężczyźni są bardzo podobni pod tym kątem, to kobiety mają mniejsze zapotrzebowanie kaloryczne. Nie spalają ich aż tak dużo, dlatego, że nie mają tak dużej masy mięśniowej i mniej tłuszczu. Wszystkie składniki odżywcze należy dostosować do Twojej wagi i aktywności fizycznej oraz trybu życia.

Wiele kobiet popełnia jednak dietetyczne błędy. Zamiast zjadać w pełni zbilansowany posiłek rezygnują z niektórych produktów na rzecz małej ilości pożywienia myśląc, że szybciej schudną. Tak nie jest. Aby organizm reagował tak, jak chcemy musimy go odpowiednio ustawić i dostarczyć mu wszystkich niezbędnych wartości. W każdym posiłku powinny znajdować się: białko, węglowodany i tłuszcze .

W kolejnym artykule przedstawimy Wam założenia dietetyczne i ich zależności.

Komentarze: