Problem otyłości dotyczy coraz większej grupy osób! Potwierdzają to też moje obserwacje dokonane w trakcie tegorocznego lata. Na plażach oraz basenach przeważały osoby, których figury trudno byłoby nazwać zgrabnymi. Niestety, w dużej części dotyczy to także nas – kobiet.

Każda kobieta chce być atrakcyjna, a do tego  potrzeba m.in. zgrabnej sylwetki, czyli – używając modnego dzisiaj słownictwa – sylwetki fit. Niestety, w wielu wypadkach nadmiar tkanki tłuszczowej skutecznie w tym przeszkadza, a zatem trzeba ten nadmiar skutecznie usunąć (bez efektu jojo).

Pracę nad tym proponuję zacząć od obliczenia swojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego (sposób, w jaki należy to obliczyć jest podany w tabeli 1.). Otrzymany wynik oznacza, że jeżeli codziennie będziemy spożywać tyle kalorii, to tkanki tłuszczowej nie będzie nam ani przybywać, ani ubywać. Nam jednak chodzi o to, aby jej ubywało, a zatem musimy spożywać mniej kalorii niż wynosi nasze dzienne zapotrzebowanie. Inaczej mówiąc, musimy stosować ujemny bilans kaloryczny.

Stosowanie ujemnego bilansu kalorycznego, oczywiście w rozsądnych granicach, umożliwia organizmowi skuteczne wykorzystywanie rezerw energetycznych skumulowanych w tkance tłuszczowej.

Utracona jędrność ciała

Kobiety, które chcą pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej,  doskonale wiedzą, że w tym celu trzeba ograniczyć liczbę spożywanych kalorii i tak też robią, z tym że w zdecydowanej większości wypadków robią to w sposób bardzo drastyczny. Jest to spowodowane tym, że każda kobieta, której nadmiar tkanki tłuszczowej bardzo przeszkadza, a nie znam kobiet, którym przeszkadzałby tylko trochę, chce jak najszybciej pozbyć się tego zbędnego balastu. Niestety, przesadnie duże ograniczenie liczby spożywanych kalorii nie przynosi oczekiwanych rezultatów, chociaż na początku wszystko na to wskazuje.

W pierwszym okresie wskazówka wagi pokazuje coraz mniej kilogramów, co wywołuje u nas eksplozję radości. Coraz wnikliwiej przyglądamy się jednak sobie chcąc nacieszyć oko sylwetką coraz szczuplejszą  i po jakimś czasie zaczynamy dostrzegać coraz gorszą jakość ciała spowodowaną głównie brakiem jego jędrności. Na domiar złego wskazówka  wagi zaczyna zatrzymywać się wciąż na tym samym miejscu. Przyczyną tego jest to, że organizm uruchomił procesy blokujące, które mocno wyhamowują  dalszy spadek naszej wagi ciała.

W jaki sposób należy zmieniać swoją sylwetkę na sylwetkę Fit dowiecie się kupując KiF nr 10/2015 

Komentarze: