Młode kobiety, które karmią piersią mogą w późniejszym wieku wykazywać zdrowszy układ krążenia niż kobiety, które karmiły swoje dzieci z butelki. To wyniki najnowszych badań  opisanych w „Obstetrics & Gynecology”, które świadczą nie tylko o pozytywnych aspektach karmienia piersią dla dziecka, ale także dla matki.

W badaniach zauważono, że kobiety karmiące piersią w młodości miały zdrowsze tętnice w późniejszym wieku niż kobiety, które od początku karmiły swoje dzieci z butelki. Badanie wykonane na tętnicach szyjnych, które dostarczają krew bezpośrednio do mózgu. Wiele osób wykazuje zwężenie prześwitu tych tętnic, co może uchodzić za wczesny objaw miażdżycy.

Karmienie piersią poprawia zdrowie układu krążenia

W analizach zauważono, że kobiety karmiące piersią mają cieńsze i elastyczniejsze, nawet po 20 latach od narodzin dziecka. Zespół naukowców z Lenox Hill Hospital in New York City oparł badania na analizie ponad 800 kobiet.

W tym samym badaniu badacze doszli do wniosku, że karmienie piersią może być nie tylko pozytywne dla dziecka i rozwoju jego więzi z matką i układu odpornościowego, ale także dla samej matki. Karmienie piersią pozwala efektywnie redukować wagę po ciąży, a także zmniejszać ryzyko zaburzeń układ krążenia (nadciśnienie czy miażdżyca).

Źródło: Obstetrics & Gynecology

Komentarze: