Nie chodzi o masę dziecka, ale nadmiar własnej wagi w okresie ciąży, co może mieć negatywny wpływ na kobiecy organizm. Nadwaga u kobiet w ciąży może być groźna także dla zdrowia dziecka.

Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że wiele kobiet uważa, że ciąża to okres kiedy powinno się jeść tyle, ile chce dziecko. To tylko wytłumaczenie.

Waga kobiety w ciąży zależy także w dużej mierze od wagi ciała sprzed ciąży. Jeśli przez ciążą kobieta była otyła, to istnieje większe prawdopodobieństwo, że ciąża jedynie zwiększy jej masę ciała. Oprócz tego, ryzyko zwiększa cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi, brak aktywności fizycznej czy palenie tytoniu.

Co zrobić jak nadmiernie nie przytyć?

Przede wszystkim warto wybierać zdrowe pokarmy i produkty. Wysokiej jakości białko (kurczak, jogurty, indyk, soczewica, nasiona chia), mała zawartość tłuszczu i złożone węglowodany. Zaleca się także umiarkowaną aktywność fizyczną, aby pobudzić metabolizm oraz wzmocnić ciało przed przyrostem wagi.

Wiadomo także, że dzieci, których matki były otyłe, albo nadmiernie przytyły podczas ciąży, mają większe ryzyko cukrzycy, zaburzeń pracy układu krążenia czy otyłości.

Komentarze: