Wiele kobiet wykazuje znaczny przyrost masy ciała w rok po porodzie. Niektóre z nich popadają także w nadwagą lub otyłość. Oprócz samej masy ciała pojawia się także wzrost ciśnienia krwi oraz zwiększone ryzyko cukrzycy typu II. Dlaczego tak się dzieje i jak temu zapobiec?

Badacze z Uniwersytetu w Chicago przeanalizowali ponad 800 kobiet i okazało się, że ponad 1/3 z nich wykazały znaczny przyrost masy ciała w rok po porodzie. 25% z tych kobiet przytyło 20 kilogramów.

Po porodzie część kobiet przybiera na masie. Dzieje się tak gdyż normują się funkcje biologiczne i hormonalne. Nie jest jednak bezpiecznym procesem fakt, że kobiety po porodzie potrafią przytyć nawet do 20 kilogramów. Wpływa na pogorszenie stanu zdrowia, w tym wyższe ciśnienie krwi czy cukrzycę typu II.

Czynniki, które pomagają w utrzymaniu normalnej wagi po porodzie

Kobiety częstą zapominają, że „jedzenie dla dwojga” nie sprawdza się. Trzeba jeść tyle ile, na ile odczuwamy potrzebę. Nie ograniczajmy kalorii, ale pamiętajmy, że niekoniecznie musimy znacząco zwiększać ilość spożywanego jedzenia.

Sposoby, jakie pomagają utrzymać odpowiednią wagę:

– odpowiednia dieta i panowanie nad kaloriami
– wysiłek fizyczny podczas ciąży
– karmienie piersią (znacząco pomaga ograniczyć wage ciała po porodzie)
– aktywność fizyczna po porodzie

Komentarze: