Kobiety w średnim wieku o neurotycznej osobowości i stylu przedłużonego stresu mogą mieć większe ryzyko występowania Alzheimera. Tak wynika z badania prowadzonego przez 40 lat na 800 kobietach.

Badacze z Uniwersytetu w Goteborgu opisują swoje wyniki badań, z których wynika, że neurotyczny typ kobiet charakteryzujący się niespokojnym nastrojem, zazdrością, wahaniami emocji, może być w grupie zagrożonej wystąpieniem choroby Alzheimera.

Oczywiście, neurotyzm nie oznacza większego ryzyka choroby, ale długotrwałe zachowania i ich wyniki płynące z tego typu osobowości. Neurotyczny typ osobowości  o wiele częściej wyrażają swój gniew, winę, zazdrość, niepokój.

W badaniu uczestniczyły kobiety ze średnią wieku 46 lat, a cały eksperyment trwał przez dokładnie 38 lat. Na kobietach wykonywano testy pamięci i testy osobowości dzieląc je na ekstrawertyczne i introwertyczne. Kobiety odpowiadały także na pytania odnośnie długotrwałego stresu w ich życiu, braku snu, nadmiernej stresowości, lęku i drażliwości.

Chociaż samo bycie introwertykiem bądź ekstrawertykiem nie wiąże się z ryzykiem demencji, to kobiety, które wykazywały typ zakłopotany i wycofany miały o wiele większe ryzyko wystąpienia choroby Alzehimera niż inne kobiety biorące udział w badaniu.

Póki co, wiemy co nieco na teamt genetyki i osobowości, jednak nie wiemy praktycznie nić na temat tego, jak nasza osobowość wpływa na nasze zdrowie. Czy usposobienie neurotyczne może wywołać chorobę czy może jedynie zwiększa ryzyko? A może osobowość nie ma nic wspólnego ze zdrowiem, a jego pogorszenie to jedynie wynik złego trybu życia?

Źródło: Lena Johansson, Ph.D., researcher, University of Gothenburg, Gothenburg, Sweden; Dean M. Hartley, Ph.D., director, science initiatives, Alzheimer’s Association, Chicago; Oct. 1, 2014, Neurology, online

Komentarze: