Doktor wyrostek radzi

Chrząstka kulturystów

Chrząstka rekina była początkowo przeznaczona w zasadzie dla pacjentów z bardzo poważnymi chorobami, jak nowotwór, osteoporoza, egzema, zmiany degeneracyjne siatkówki, jednak szybko stała się klasycznym lekiem dla kulturystów. W USA jest powszechnie stosowana jako lek regenerujący stawy kolanowe, jako że najbardziej pożądanym składnikiem chrząstki rekina są surowce niezbędne dla procesów regeneracyjnych chrząstki stawowej u ludzi. Chodzi tu o chondroitynę i glukozaminę. Glukozamina ma taką samą właściwość jak niesterydowe leki przeciwzapalne, ale jej przewaga bierze się stąd, że nie powoduje szkodliwych działań ubocznych. Natomiast chondroityna, oprócz tego, że zwiększa ruchomość stawu, wytwarza materiał konieczny do odbudowania chrząstki.

Warto wiedzieć, że leki przeciwzapalne, które osłabiają odczuwanie bólu, hamują jednocześnie syntezę proteoglikanów, a więc wspomnianego wyżej „surowca”, z którego organizm może „dosztukować” kawał nowej chrząstki. Inaczej mówiąc: nasilają one proces chorobowy, markując stan faktyczny redukcją odczuwalnego bólu.

Przyjmowaniu chrząstki rekina powinno towarzyszyć odpowiednie dawkowanie napojów. Jeżeli chrząstka stawowa jest odwodniona, to wzrasta jej wrażliwość na obciążenia, wstrząsy i urazy. Jednocześnie nie powinno się rezygnować z ćwiczeń, które mogłyby zwiększyć ukrwienie i nawadnianie stawów, a więc na przykład przysiady z małym ciężarem, za to z dużą ilością powtórzeń w seriach.

Stany zapalne stawów należy intensywnie przeleczyć chrząstką rekina w ciągu miesiąca, stosując 2 gramy preparatu na 10 kg masy ciała dziennie w trzech dawkach podzielonych na pół godziny przed posiłkiem, popijając kapsułki co najmniej jedną szklanką wody.

Włosy bez łupieżu

Bardzo trudno jest usunąć łupież zwykłym szamponem, a jeżeli już, to trzeba liczyć się z długim terminem trwania kuracji. Przyczyną występowania łupieżu jest pewien rodzaj grzyba, bardzo odpornego na wszelką interwencję. Dużą skuteczność w tym względzie przejawia przeciwgrzybiczy szampon specjalny o nazwie Farmed. Jest on skonstruowany na bazie ekstraktów z pestek grejpfruta, łopianu i skrzypu oraz witamin zwalczających wolne rodniki.

Specjaliści proponują przez 2 tygodnie myć włosy codziennie tym szamponem, po czym wcierać w głowę emulsję Farmed, która jest w ampułkach. Po tej kuracji wystarczy już tylko myć włosy samym szamponem raz na dwa tygodnie.

Sposób na stres

Stres to nie tylko fatalne samopoczucie, ale również reakcja fizjologiczna całego organizmu, w wyniku czego dochodzi zwykle do utraty wagi, niestety, przede wszystkim tkanki mięśniowej. Aby zapobiec następstwom stresu, należy przyjmować preparaty magnezu, z których największym powodzeniem cieszy się Maglek B6. Stosunkowo szybko zwalcza on objawy przemęczenia wywołane stresem, daje też korzystne objawy dodatkowe. Wśród nich warto wymienić: zapobieganie odkładania się złogów wapnia w pęcherzyku żółciowym oraz w układzie moczowym, korzystne działanie na układ krążenia, likwidacja bolesnych skurczów mięśni nóg, co zdarza się po wyczerpującej pracy, po treningu, a nawet podczas przeciągania się.

Gdy gruczoł krokowy daje znać o sobie

Anaboliki mają to do siebie, że w wielu przypadkach mogą wywierać swoje toksyczne działanie na układ moczowy. Sikamy wtedy bardzo cienkim strumieniem i jest to symptom powiększonego gruczołu krokowego. Jeżeli już do takiej sytuacji doszło, należy natychmiast zrezygnować ze stosowania anabolików, gdyż zagrożony jest układ moczowy, a leczenie trwa czasem bardzo długo.

Pierwszą rzeczą, jaką powinno się zastosować w takim przypadku, jest zakup dwóch preparatów: Ginjalu i Gentosu. Ginjal oczyści nam drogi moczowe z ewentualnych osadów lub kamieni, a Gentos doprowadzi do normy funkcjonowanie gruczołu.

W przepisie na zażywanie Gentosu jest wzmianka o tym, aby krople rozwadniać. Proponuję sposób skuteczniejszy: nie rozwadniać. Należy brać 10 kropli na łyżeczkę i przetrzymać minutę lub dwie pod językiem. Pamiętajmy, że miejsce to jest mocno unaczynione, więc lek o wiele szybciej wchłonie się tą drogą niż przez żołądek.

Leczenie trwa miesiąc, a w przypadkach przewlekłych nawet trzy miesiące. Ginjal kosztuje 20 złotych, Gentos (duże opakowanie) – 33 złote. Ginjal można kupować w sklepach z odżywkami lub ziołami, natomiast Gentos w aptekach zwykłych lub homeopatycznych.

Upragnione przyrosty

Nasiona kozieradki nie upowszechniły się specjalnie wśród sportowców, zapewne z tej racji, że są niewygodne do spożywania. Wszystko zmieniło się niedawno, bowiem Herbapol wyprodukował już kozieradkę w kapsułkach. Polecam ten preparat, bowiem wpływa on korzystnie na przyrost masy mięśniowej, a poza tym oddziałuje wzmacniająco na organizm. Kozieradkę mogą stosować nie tylko sportowcy, ale również rekonwalescenci, ponieważ ogólnie poprawia stan zdrowia chorego. Koszt – 12 złotych

Ochrona układu naczyniowego

Sportowcy w zasadzie nie chorują, a przynajmniej nie powinni, bo – jak słychać na lewo i prawo – sport to zdrowie, ale przecież od przybytku głowa nie boli. Każdemu jednak zdarzyć się może „wypadek przy pracy”. Mam na myśli serce, od którego zależy jeżeli nie wszystko, to w każdym razie bardzo dużo. Wiadomo, że współczesny sport dawno już przestał być czysty i dlatego trzeba liczyć się z niespodziankami natury zdrowotnej. A ponieważ serce zawsze w takich przypadkach doznaje ataków ze wszystkich stron, poświęcę kilka słów na temat profilaktyki tego narządu.

Choroba niedokrwienna może zdarzyć się, jeżeli zawodnik podejmuje częste i długotrwałe wysiłki, pozostając w tak zwanym długu tlenowym. Aby zapobiec tak zwanej agregacji (łączeniu się) płytek krwi, warto przez kilka dni zastosować lek o nazwie Acard. Jest to salicylan, który rozrzedza krew i tym samym poprawia normalne krążenie w naczyniach krwionośnych. Lek nie drażni śluzówki żołądka, bo tabletki mają specjalną otoczkę i szybko działa. Nie powinien też dawać żadnych nieprzyjemnych objawów ubocznych, a naczynia będą dysponować lepszym przepływem. Lek kupuje się bez recepty, kosztuje 8 złotych.

Ochrona flory bakteryjnej

Zaburzenia czynności jelit zdarzają się w różnych przypadkach. Po stosowaniu antybiotyków, po zatruciu bakteryjnym i po zatruciu lekami. Mamy wtedy kłopot, bo jelita nie trawią pokarmów, dochodzi do odwodnienia. Są leki, które potrafią „zakorkować” przykre doznania, np. Nifuroksazyd, ale florę bakteryjną i tak należy odbudować jak najszybciej, aby organizm normalnie funkcjonował. Do tego najlepiej nadaje się Trilac w kapsułkach.

Kupujemy w aptekach bez recepty. Koszt jednego opakowania wynosi od 10 do 18 zł za 10 lub 20 kapsułek. W zależności od stopnia zaburzeń potrzeba nam właśnie od 10 do 20 kapsułek. Zawierają one trzy szczepy kwasu mlekowego i stanowią najskuteczniejszy lek do regeneracji jelit.

Olejek na zmarszczki

Olejek pichtowy to tradycyjny lek Dalekiego Wschodu. Zawiera fitocydy, które mają właściwości bakteriobójcze i wirusobójcze, a ponadto – tak zwany hormon młodości. Doskonale nadaje się do wkroplenia do wanny, w której się kąpiemy. Stosowany jest też przez masażystów, którzy dodają kilka kropel na masowane ciało, dzięki czemu łatwiej o rozluźnienie mięśni i wreszcie – likwiduje zmarszczki, co jest uważane za najbardziej znaczący składnik tego leku. Kupuje się w aptekach zielarskich za 15 złotych.

Antybiotyk naturalny

Pojawił się naturalny specyfik przeciw bakteriom, wirusom i grzybom. Każdy, kto ma alergię na syntetyczne antybiotyki, może z powodzeniem zastosować lek o nazwie Srebro Koloidalne. Jest ono stosowane na grzybice, trądzik, opryszczkę, łuszczycę, opuchlinę po ukąszeniach owadów, zakażenia drożdżakami i otwarte rany. Chore miejsca smarujemy kilka razy dziennie. Srebro wnika do bakterii lub wirusów i niszczy je od środka. Kupujemy w aptekach zielarskich.

Sok pełen zdrowia

Czego to ludzie nie wymyślą! Mamy już do dyspozycji sok brzozowy zwany Oskołą. Jest on zbierany wczesną wiosną z naciętych pni brzozy i służy do odtruwania organizmu z różnych zastarzałych dolegliwości, szczególnie dotyczących układu moczowego, a więc nerek i pęcherza.

Oskoła, niezależnie od swojego podstawowego działania nakierowanego na choroby dróg moczowych, ma ponadto działanie wybiórcze, w zależności od rodzaju ekstraktu, jaki został zmieszany z sokiem brzozowym. I tak Oskoła z macierzanką leczy grypę, nieżyt gardła, migrenę, wzdęcia żołądka i choroby pasożytnicze przewodu pokarmowego, a Oskoła z dzirawcem funkcjonuje jako lek wspomagający regenerację stawów, poza tym ma działanie przeciwnowotworowe, pomaga też doprowadzić do normy krążenie obwodowe, co uwalnia pacjenta od żylaków. Preparat jest całkowicie bezpieczny, można go spożywać bez ograniczeń.

Dodatkowy dopływ energii

Egzotyczna roślina guarana doczekała się „przerobienia” na kapsułki. Dzięki takiemu zabiegowi mamy syntetyczną pożywkę dla mózgu i dla mięśni, bowiem kofeina zawarta w preparacie wpływa bodźcowo zarówno na centralny układ nerwowy, jak i mięśniowy.

Kofeina zawarta w Guaranie (bo tak się ów preparat nazywa) zwiększa sprawność myślenia, znosi senność, poprawia koncentrację uwagi i daje przysłowiowego „kopa” ziewającemu w środku dnia kulturyście. Cena około 13 zł. Kupujemy w sklepach zielarskich i odżywkowych.

Włosy „jak na filmie”

Od dawna specjaliści orientowali się, że krzem i kwas paraaminobenzoesowy (PABA) najlepiej służą marniejącym włosom. W ostatnim czasie wyprodukowano tabletki, zawierające nie tylko krzem i PABA, ale również biotynę, cynk i żelazo, które – jak się okazało – doskonale ze sobą współdziałają.

Silkan to preparat, który zawiera te składniki. Zapobiega on wypadaniu włosów, a ponadto ujędrnia skórę, czyni ją młodszą i gładszą, jest więc kosmetykiem, który działa „od środka”, co czyni go bardziej wiarygodnym niż np. kremy nakładane od zewnątrz.

Doktor Wyrostek

Artykuł ukazał się w „Kulturystyce i Fitness” Nr 5/2003. © Copyright by Wydawnictwo KiF.

Komentarze: