Na podstawie książki „Sterydy anaboliczne”

Uboczne skutki stosowania sterydów – ciąg dalszy

Głupota niektórych dwudziestolatków (nie mówiąc już o młodszych) jest naprawdę godna szczególnego podziwu. Są oni w wieku, kiedy to testosteron w ich organizmach wydziela się do krwi samoistnie. Po diabła zatem pakować w siebie jeszcze „gadgety” w postaci tabletek czy ampułek? Jeżeli już trzeba to robić, warto odczekać parę ładnych lat, aż człowiek (w miarę dorosły!) dojdzie do wniosku, że już na zwykłych odżywkach nie podniesie ani grama ciężaru więcej, a podnieść trzeba, bo ludzie patrzą. Chciałoby się krzyczeć: „Człowieku, daj szansę własnemu organizmowi! A nuż jest on przygotowany na to, że po 3-5 latach treningu samoistnie zasłuży na medal?” A poza tym, jeżeli już jest taki ‚mus”, lepiej wystartować z wyższego pułapu, mając na swoim koncie jakieś wyniki osiągnięte naturalną drogą.Młodych fanów Schwarzeneggera gubi zachłanność. Oni muszą być silni już! Efekty długofalowe są cieniutkie. Ktoś, kto w okresie wzrostu sięga po testosteron, blokuje własną ‚fabrykę” tego hormonu. Mija czas i okazuje się, że skarlał własny układ hormonalny, zawodzi też ‚pierwsza pomoc’ z lewej apteki.

A przecież przykro jest młodemu kulturyście wtedy, gdy za sprawą dopingu doszedł już do niebywałych wyników, a potem wszystko nagle rozpada się – waga leci w dół, z siły pozostało tylko wspomnienie, a koledzy pytają: „Ty, czy to jeszcze ty, czy to twój młodszy brat?” Będziemy pisać o takich przypadkach, aby u niektórych osób pobudzić wyobraźnię. A tymczasem serwujemy ciąg dalszy wiadomości na temat ubocznych skutków „brania”.

Choroby serca Choroby serca są najczęściej spotykaną przyczyną śmierci ludzi na całym świecie. Badania wykazały, że stosowanie sterydów anabolicznych zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia choroby serca. Dzieje się tak, ponieważ sterydy negatywnie oddziałują na poziom cholesterolu. Profile lipidowe robione u kulturystów przed, w czasie i po cyklu sterydowym pozwoliły wyciągnąć mało pocieszające wnioski. Okazało się, że wzrasta nieznacznie całkowita ilość cholesterolu, co jeszcze nie byłoby powodem do niepokoju, ale spada za to ilość cholesterolu HDL, natomiast rośnie ilość cholesterolu LDL. Ten pierwszy, czyli HDL (lipoproteina o wysokiej gęstości) jest „dobrym” cholesterolem, który zabiera nadmiar cholesterolu całkowitego z naczyń krwionośnych i transportuje go do wątroby. LDL (lipoproteina o niskiej gęstości) natomiast wykonuje „krecią robotę”, bo dostarcza cholesterol z wątroby do naczyń krwionośnych. Jeżeli zatem koncentracja LDL jest powyżej poziomu, który komórka jest w stanie zużyć, to cholesterol LDL pozostaje we krwi, przyczepiając się do ścianek naczyń krwionośnych, a tym samym zmniejszając ich średnicę. Nie trzeba chyba tłumaczyć, co dla człowieka oznacza zmniejszenie średnicy naczyń. Wystarczy tylko wspomnieć o możliwości wystąpienia zatoru, co prowadzi bezpośrednio do ataku serca. Badając profil lipidowy po zakończeniu cyklu sterydowego można zaobserwować stopniowy spadek ilości cholesterolu do poziomu sprzed cyklu. Wynika więc z tego, że wysokie ryzyko jest tylko w czasie stosowania sterydów. Jednak ze względu na tak duże różnice w poziomie cholesterolu w czasie i po cyklu – ryzyko śmierci ciągle istnieje. Niektórzy wiedząc, że są w grupie ryzyka, często badają poziom cholesterolu we krwi, dbając, by jego poziom utrzymać na poziomie 200 mg/%, przy czym starając się, by ilość HDL była zdecydowanie większa niż LDL. Stosując dietę ubogą w nasycone kwasy tłuszczowe i stosując ćwiczenia aerobowe (trening warunkujący mocne natlenianie organizmu) można kontrolować poziom cholesterolu. Choroby serca najczęściej dotykają starszych biorców sterydów, ale mogą występować również u kobiet i nastolatków.

PalpitacjeWiele osób stosujących sterydy skarży się na palpitacje serca. Stan ten wynika najczęściej z sytuacji, w której dochodzi do przedwczesnych skurczów komory serca. Polega to na tym, że jedna komora serca pracuje nieprawidłowo, powodując wyraźnie słyszalne nierytmiczne bicie serca. Palpitacje często pojawiają się w czasie ciężkiego treningu, częściej jednak w okresie, gdy serce po dużym wysiłku powraca do normalnego poziomu. Należy jednak zaznaczyć, że palpitacje same w sobie nie są niebezpieczne dla życia.

KrwawienieInnym skutkiem ubocznym jest słabe krzepnięcie krwi. Normalnie krew krzepnie po około 10-20 sekundach, a u osób stosujących sterydy może krzepnąć nawet po 40 sekundach. Codzienne stosowanie aspiryny również zwiększa czas krzepnięcia krwi. Połączenie tych dwóch czynników (aspiryny i sterydów) może prowadzić nawet do śmierci w przypadku wewnętrznych obrażeń. Często występującym objawem słabego krzepnięcia krwi jest krwawienie z nosa.

Impotencja Wielu mężczyzn doświadcza zmian swego libido w czasie cyklu sterydowego i po jego zakończeniu. Zwykle na początku cyklu występuje nadpobudliwość seksualna łącznie z częstymi erekcjami. Długotrwałe stosowanie sterydów zwykle obniża popęd płciowy, powodując nawet impotencję. Teoretycznie jest to stan odwracalny po pewnym czasie od momentu zakończenia „kuracji’. W praktyce natomiast na impotencję czasowo organiczną nakładają się uwarunkowania nerwicowe, których podłożem jest lęk. W podświadomości bowiem wykształca się coraz mocniej niepewność typu „czy tym razem sprawdzę się jako mężczyzna?” Ta właśnie niepewność może później dominować w

sytuacji „podbramkowej”, co z góry wyklucza udany stosunek. W rezultacie może być tak, że trzeba będzie zasięgnąć pomocy psychologa, aby w ogóle dojść do normy. Stosowanie dużych dawek wysokoanabolicznych sterydów może doprowadzić do zachwiania równowagi między anabolicznymi

i androgennymi hormonami do tego stopnia, że androgeny odpowiedzialne m. in. za erekcje zostają rozwodnione.

Niektórzy stosują wtedy testosteron lub inny androgenny środek, aby doprowadzić do równowagi to, co się straciło właśnie na skutek bezmyślnego stosowania… testosteronu. Koło się zamyka, a zaburzenia równowagi w tej akurat materii wywołują nagłe i niekontrolowane wybuchy złości czy agresji.

Żółtaczka Jest to poważna choroba wątroby, objawiająca się powiększoną i bolącą wątrobą, żółknięciem gałek ocznych i skóry oraz symptomami podobnymi do grypy. Może ona wystąpić u osób stosujących duże dawki sterydów przez dłuższy czas.

Występowanie żółtaczki związane jest z zapaleniem wątroby, powstałym w wyniku zetknięcia się z toksynami czy innymi czynnikami mogącymi powodować infekcję. Przy żółtaczce występuje zwykle gorączka, zaburzenia gastryczne i swędzenie skóry.

Naderwanie mięśni Jest to poważna kontuzja wymagająca chirurgicznego leczenia. Mięsień jednak nigdy już nie będzie wyglądał tak samo.

Sterydy, jak już było wspomniane, oddziałują tylko na tkankę mięśniową poprzez jej rozrost, nie zwiększają jednak wytrzymałości ścięgien i więzadeł. Jeśli więc gwałtownie wzrośnie siła mięśnia, to ścięgna i więzadła nie będą w stanie utrzymać naprężenia włókien mięśniowych. Dlatego mogą występować zapalenia mięśni i ścięgien, a w niektórych wypadkach może dojść do naderwania mięśnia. Tak to bywa, kiedy ktoś chce zbyt szybko wyrywać największe drzewa z korzeniami.

Powiększona prostata Sterydy mogą powodować powiększenie prostaty, a wtedy mamy gotowy kłopot na kilka lat z rzędu, ponieważ leczenie prostaty wymaga dużej cierpliwości. Badanie lekarskie może wykryć początki powiększenia zanim stanie się to problemem. Każdy, kto „ma na sumieniu” sterydy, powinien iś przynajmniej raz w roku do urologa na badanie kontrolne.

Artykuł ukazał się w „Kulturystyce i Fitness” Nr 3/1997. © Copyright by Wydawnictwo KiF.

Komentarze: