Doktor Wyrostek radzi:

Detralex – Jest to bioflawonoid o bardzo silnym działaniu na naczynia żylne. Odznacza się dość wszechstronnym działaniem. Likwiduje żylaki odbytu (hemoroidy), nocne kurcze łydek, przyspiesza gojenie się nadwerężonych mięśni poprzez unormowanie w nich przepływu żylnego, a ponadto łagodzi subiektywnie odczuwane „kłucie” w sercu.W przypadku żylaków działanie Detralexu jest wręcz rewelacyjne. Bierze się wtedy 3 razy dziennie po dwie tabletki przez pierwsze cztery dni, a następnie 4 tabletki dziennie przez trzy dni. Stwierdzono jednak, że w wielu przypadkach już po dwóch dniach następował koniec kłopotów z hemoroidami.Jest faktem, stwierdzonym na wielu przypadkach, mimo że oficjalnie nie jest to zapisane w ulotce reklamowej, że u osobników narzekających od czasu do czasu na „kłucie” w sercu Detralex likwiduje te objawy. Rzecz to o tyle zagadkowa, że źródłem kłucia bywają zaburzenia w naczyniach wieńcowych, a więc w tętnicach, podczas gdy Detralex działa na krążenie żylne. Być może Detralex w jakiś sposób „oczyszcza przedpole”, co powoduje z kolei poprawę krążenia tętniczego. Poza tym niewykluczone, że bioflawonoid ten pełni również rolę koenzymu w procesach metabolicznych mięśnia sercowego. W każdym jednak przypadku liczy się efekt końcowy, czyli ulga odczuwana w klatce piersiowej.Nocne kurcze łydek leczymy w zasadzie magnezem i witaminą E, ale Detralex znacznie przyspiesza wystąpienie pozytywnego efektu. Gdy połączymy te środki razem, mamy kłopot z głowy… no, raczej z łydki.Detralex nie powoduje skutków ubocznych, chociaż czasami może powodować lekkie sensacje żołądkowe, które jednak nie stanowią wskazań do przerwania leczenia.Lek jest drogi, kosztuje około 40 złotych i w zasadzie wydaje się go na receptę, aczkolwiek w niektórych aptekach nie jest ona konieczna.

Faringosept – Gdy boli gardło, dokonujemy różnych zabiegów, kupujemy wiele „cudownych” i reklamowanych środków, aby tylko pozbyć się dolegliwości. A tymczasem istnieje prosty i tani preparat rumuński pod nazwą Faringosept (bez recepty), który likwiduje kłopot w tempie wręcz niewiarygodnym.Sęk jednak w tym, aby umieć rozróżnić zapalenie gardła i anginę. Gdy robi nam się w gardle „klucha”, a przy szerokim otwarciu ust widzimy powiększone migdały, mamy podwyższoną temperaturę ciała, ból głowy, uczucie ogólnego rozbicia – trafiła nam się angina, która bez Biseptolu (w najgorszym razie – antybiotyków) sama nie odejdzie, a przynajmniej nieprędko.Gdy jednak mamy stan zapalny, również z bólem gardła, bólem przy przełykaniu śliny, drapaniem, a nawet lekką gorączką, ale bez „kluchy” – stosujemy Faringosept. Na drugi dzień powinno być już po kłopocie. Lek zażywamy 4-5 razy dziennie pamiętając o tym, aby po wyssaniu całej tabletki nie jeść i nie pić przez dwie godziny, bo chodzi o to, że wyssany osad ma pozostawać jak najdłużej na błonie śluzowej gardła.

Pokrzywa – Chodzi oczywiście o herbatkę z pokrzywy, dostępną w aptekach i sklepach zielarskich. Na dobrą sprawę każdy szanujący się kulturysta nie powinien pić zbyt często zwykłej herbaty lub kawy, ponieważ używki te mają cały szereg niekorzystnych właściwości dla organizmu, zaś mocne napary są wręcz szkodliwe.Naszym „popiwkiem” niech będzie herbata z pokrzywy, która jest dość podła w smaku, ale dzięki systematycznemu zażywaniu dodaje nam przynajmniej cennego zdrowia, wypełniając przy okazji braki wynikające z nie zawsze właściwej diety.Przede wszystkim zawarte w pokrzywie związki chemiczne powiększają nam ilość hemoglobiny we krwi oraz znacznie podwyższają ilość czerwonych ciałek. Były robione badania porównawcze pokrzywy z chemoterapeutykami i okazało się, że jeżeli chodzi o regulację liczby ciałek czerwonych, to pokrzywa nie ustępuje preparatom żelaza, często podawanym w anemii. Jest to więc idealny napój dla kobiet, które (jak już wspomniałem w doniesieniach wcześniejszych) mają często utajony niedobór żelaza.Niezależnie od tego pokrzywa działa normująco na żołądek i jelita, czego żaden Yunan ani Madras nie potrafią. Pokrzywa poprawia fermentację w układzie trawiennym poprzez regulujący wpływ na skład i ilość flory bakteryjnej.Kulturystów zainteresuje z pewnością fakt, że pokrzywa należy do surowców insulinopodobnych w działaniu. Nie spełnia ona funkcji dopingującej, ale na pewno stymulującą.W stanach uszkodzenia miąższu wątroby również zaleca się pokrzywę jako środek poprawiający protrombinotwórczą (warunkującą między innymi prawidłowe krzepnięcie krwi) czynność komórki wątrobowej.Chlorofilina zawarta w pokrzywach sprawia, że z czasem pozbywamy się przykrego zapachu potu i moczu, a także przykrego zapachu wydzielin z żeńskich organów płciowych, wywołanych stanami patologicznymi (istnieje nawet preparat o nazwie Chlorophyll, działający odwaniająco i stosowany np. w dezodorantach oraz w pastach do zębów).Herbatę z pokrzywy w ilości 3-5 szklanek dziennie stosuje się też w przypadkach kamicy nerkowej, wzdęć, przewlekłych schorzeniach nerek oraz w upławach.

Artykuł ukazał się w „Kulturystyce i Fitness” Nr 5/1998. © Copyright by Wydawnictwo KiF.

Komentarze: