Kto powiedział, że tłuszcz trzeba spalać długo i mozolnie? Możesz to robić szybciej, ale częściej. Twoja tkanka tłuszczowa może spalać się w 30 sekund, o ile dobrze wykorzystasz ten czas. Sprawdź to.

Ciało to skomplikowana maszyna, w którym ważne procesy przebiegają w dość skomplikowany sposób. Choć cała fizjologia jest trudna do pojęcia, tak sposób na schudnięcie niekoniecznie.

Poznajcie się, to LEPTYNA

Leptyna to ważny hormon, który odpowiada m.in. za uczucie sytości i spalanie tłuszczu. Odkryta została w latach 50-tych. Do niedawna sądzono, że komórki tłuszczowe to tylko pojemniki na tłuszcz, okazuje się jednak, że mogą one działać jak aktywne komórki wpływające na wiele hormonów, w tym leptynę.

Jak działa leptyna?

Leptyna przedostaje się do mózgu i tam działa na receptory w podwzgórzu, które hamują apetyt. To proces, który jest ważne, dla osób chcących redukować wagę. To swoisty hamulec przed powstawaniem tłuszczu i nadmiernym jedzeniem.

Co zwiększa ilość leptyny:

– nadmiar energii w formie tłuszczu
– przejadanie się
– nadmiar glukozy w diecie
– częste pobudzanie insuliny
– estrogeny
– cytokiny zapalne

Co zmniejsza ilość leptyny:

– post
– hormon tarczycy
– androgeny
– zmniejszenie ilości energii poprzez ograniczenie tkanki tłuszczowej

Receptory leptyny

Odkryto, że receptory leptyny mogą być przyczyną otyłości. Zadaniem receptorów jest uświadamianie mózgu, że w ciele znajduje się odpowiedni poziom leptyny, jednak niektóre receptory mogą być uszkodzone, co zaburza świadomość naszego mózgu.

Dzięki takim uszkodzeniom możemy zwiększać poziom tłuszczu pomimo odpowiedniego poziomu leptyny.

Ćwiczenia wpływające na leptynę

W badaniach przeprowadzonych na sportowcach zauważono, że wykonywane sprinty rowerowe na czczo aktywują receptory i pomagają zwiększać wrażliwość na nią, zaś wykonywanie ćwiczeń tego typu po spożyciu glukozy hamuje ten proces. Zauważono, że insulina może hamować sygnalizacje leptyny.

Przykładowy trening wykorzystujący proces leptyny

Trening wykonywany na czczo i trwający 30 sekund po odpowiedniej rozgrzewce. Możesz zwiększać intensywność wykonując np 15 minutowy trening interwałowy z podziałem na sprinterskie etapy maksymalnego wysiłku.

Komentarze: