\Wedle najnowszych badań opublikowanych przez American College of Rheumatology wynika, że bieganie nie zwiększa ryzyka choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych, a wręcz może temu zapobiegać. Wydaje się to dość trudną do przyjęcia hipotezą, zwłaszcza dla biegaczy z problemami kolan.

Analiza ponad 2600 osób, które wykonywały 3 różne aktywności fizyczne w zakresie wiekowym 12-18, 19-34, 35-49 i więcej pozwoliła na zmianę hipotezy, że bieganie przyczynia się do choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych.

W analizie zauważono, że na ból kolanowy częściej skarżą sie osoby nie wykonujące żadnej aktywności niż te, które biegają. W tej samej analizie zaobserwowano, że zapalenie stawów częściej dotyczy osób nie biegających niż tych aktywnych.

Nie ma potwierdzających danych, które stwierdziłyby, że bieganie jako wysiłek przyczynia się bezpośrednio do choroby zwyrodnieniowej. Istniejąca w genach choroba stawów może wyjść na jaw w każdym momencie i nie należy za to obarczać biegania” – mówił główny autor badania Grace Hsiao-Wei Lo z Baylor College of Medicine.

Źródło:American College of Rheumatology

Komentarze: