Obie te rzeczy się nie wykluczają, trzeba to jednak robić w przemyślany sposób. Bieganie jako element planu w budowie masy mięśniowe może pełnić kilka funkcji, które musimy dobrać do własnych potrzeb. Wyjaśniamy, dlaczego warto wpleść bieganie do swojego planu.
Cel – Utrata tłuszczu
Bieganie może służyć jako uzupełnienie planu budowy masy mięśniowej w celu redukcji tkanki tłuszczowej. Bieganie przypominające cardio pomaga poprawiać definicję i redukować tkankę tłuszczową w całym cyklu budowy.
Musimy jednak wiedzieć, że niska intensywność biegania podczas budowania masy mięśniowej w długim okresie czasu może mieć negatywny wpływ na rozwój masy mięśniowej. Jeśli chcemy biegać, musimy to robić intensywnie i w krótkich przedziałach czasu.
Cel – Budowanie masy mięśniowej
Budowa masy mięśniowej wiąże się nie rzadko ze zwiększeniem masy tłuszczowej. Duże ilości pokarmu są przyczyną zwiększania tkanki tłuszczowej. Jeśli chcemy zachować równowagę w przyroście masy mięśniowej i utrzymania niskiej ilości tłuszczu warto wpleść do treningu bieganie.
Bieganie a procesy tlenowe
Wielu sportowców, w tym kulturystów, ma problem z wysiłkiem beztlenowym. Zwiększanie możliwości systemu beztlenowego daje duże możliwości rozwoju organizmu, w tym masy mięśniowej.
Oto 3 sposoby na wykorzystywanie biegania w treningu:
400 metrów
Sprinty na odległość 400 metrów pozwalają na stosunkowo intensywny wysiłek w krótkim czasie. Jest to na tyle długi wysiłek, że jesteśmy w stanie rozwijać system beztlenowy w naszym organizmie. Pozwala to także na spalanie tłuszczu z zachowaniem masy mięśniowej.
Taki bieg możemy wykonywać 2-3 razy w tygodniu.
Interwałowe bieganie
Wiemy, że interwał to dobry sposób na spalanie tłuszczu i zachowanie poziomu masy mięśniowej. Przeplatanie niskiej i wysokiej intensywności pozwala na wzmocnienie spalania tłuszczu.
Takie bieganie może trwać 20 minut, podczas którego przeplatamy 1 minutę joggingu z 20 sekundami sprintu.
W każdej kolejne zmianie możemy wydłużać okresy sprintu i skracać okresy joggingu, dzięki czemu zwiększymy intensywność.