Siłę nóg możemy budować nie tylko wykorzystując do tego duże obciążenie. Warto pamiętać, że trening siłowy to tylko element w rozwoju mięśni i siły. Przedstawiamy Wam kilka podstawowych i stosunkowo łatwych ćwiczeń do zwiększenia Waszych możliwości.

1. Przysiady z wyskokiem.

Ćwiczenie to wspomaga rozwój dynamiki nóg czyli i m.in. siły. Dzięki wykonywaniu tego ćwiczenia możemy zauważyć, że zwiększa się siła mięśni czworogłowych także podczas innych ćwiczeń.

Warto pamiętać o odpowiedniej technice czyli prostych plecach, klatce piersiowej wypchniętej do przodu, kolanach skierowanych do zewnątrz.

2. Wykroki boczne.

Ćwiczenie to jest stosunkowo rzadko wykonywane, a oprócz dynamiki i siły pozwala nam budować równowagę i mobilność. To, o czym musimy pamiętać podczas tego ćwiczenie to ułożenie stóp i kolan. Ich pozycja musi być taka jak w tradycyjnym przysiadzie,zatem linia kolana nie może wychodzić po za linię stopy.

Podczas wykroków bocznych nasza pozycja powinna być wyprostowana.

3. Pistolety (przysiad na jednej nodze).

Z tym ćwiczeniem większość osób może mieć problem. Wymaga siły, równowagi i wytrzymałości, a także mobilności. To dobry sprawdzian naszych nóg.

Technika:

– Stań na jednej nodze (bądź wyprostowany)
– Powoli uginaj jedną nogę i schodź w dół
– Oderwaną od ziemi nogę zacznij kierować nieco przed siebie
– Usiądź na zgiętej nodze i dynamicznie wykonaj wypchnięcie ciała w górę

Dla osób początkujących dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z ławki bądź pudła, aby skrócić ruch, który potem powoli zwiększamy.

4. Wykroki z wyskokiem.

Podczas tego ćwiczenia wykonujemy 2 ruchy – wyskok i zmiana nóg. Pozwala to na utrzymanie dynamiki ruchu i nieprzerwanej pracy mięśni czworogłowych, dwugłowych, łydek i brzucha.

Pamiętajmy, aby dbać o prostą sylwetkę i linię kolano-stopa oraz dynamikę ćwiczenia.

5. Skok w dal.

Skok w dal, oczywiście po efektywnej rozgrzewce jest bardzo dobrym ćwiczeniem. Pozwala budować dużą dynamikę mięśni. Skok w dal składa się z 3 elementów – przysiadu, wyskoku, ponownego przysiadu.

6. Skrętne przysiady.

Ćwiczenie to polega na wykonaniu prawidłowego przysiady, wykroku w górę i obróceniu ciała o 180 stopni i ponownemu wykonaniu przysiadu. Wykonujemy kilkanaście powtórzeń z obrotem.

Ćwiczenie to pomaga zwiększać dynamikę, a także zwiększać wytrzymałość wiązadeł.

Komentarze: