To, co robimy przed bezpośrednio przed treningiem może mieć wpływ na nasze wyniki, regenerację, samopoczucie oraz procesy anaboliczne. Warto zwrócić uwagę na to co jemy, co pijemy i co robimy tuż przed treningiem. Być może znajdziecie odpowiedź na wiele pytań…

1. Zbyt długa drzemka.

Wszyscy wiemy, że drzemki mogą być zarówno zdrowe dla naszego organizmu jak i działać energetycznie. Poszczególne długośc drzemek ma wpływ na naszą koncentrację, możliwości poznawcze i regeneracyjne.

Jednak zbyt długie spanie przed treningiem spowoduje, że staniemy się bardziej ospali, a nasze procesy energetyczne znacznie się spowolnią.

Najlepszą długością drzemki przed treningiem jest 20 20 minut drzemki przed treningiem jest najlepszym rozwiązaniem.

2. Nie rozciągaj się statycznie.

Błąd, który cały czas popełniają początkujący, ale i zaawansowani bywalcy siłowni. Statyczne rozciąganie mięśni czyli tradycyjne rozciąganie polegające na wydłużaniu włókien i ścigien zmniejsza możliwości naszym mięśni podczas wysiłku.

Rozciąganie statyczne przed treningiem zwiększa ryzyko kontuzji z uwagi na poddawanie mięśni rozciąganiu „na zimno”, kiedy nie są one do tego przygotowane. Ponadto, rozciągnietę statycznie mięśnie nie są w stanie wyprodukować tak dużej energii, jak mięśnie rozciągnięte dynamicznie.

Pamiętajcie, przed treningiem rozciągamy się dynamicznie (podskoki, żabki, przysiady, wykroki, bieg slalomem etc), zaś po wysiłku fizycznym rozciągamy się statycznie.

3. Trening HIIT przed treningiem siłowym.

Łącznie tych 2 rzeczy na jednej sesji treningowej nie ma sensu. Trening HIIT to metoda zarówno spalająca tłuszczu jak i stymulująca rozwój masy mięśniowej, zatem wykonywanie następnie treningu siłowego, jest w pewnym sensie powieleniem pracy mięśni.

Wykonywanie umiarkowanego wysiłku cardio przed treningiem siowym np. w celu prawidłowej rozgrzewki, jest czym poprawnym, natomiast bardzo intensywny wysiłek cardio przed wysiłkiem siłowym to zły pomysł.

Powodem takiego wniosku, że zakłócanie procesów anabolicznych i zmniejszenie energii potrzebnej do treningu na ciężarach.

SPRAW PREZENT SWOIM BLISKIM I ZAPROŚ ICH NA WARSZTATY

11224264_509774399201192_7791000855262778246_n

4. Nadmierny stres przed treningiem.

Wiemy, że każdy chciałby być jak najmniej zestresowany, jednak często nie mamy na to wpływu. Jeśli mam stresującą pracę to warto rozważyć zmianę godzin treningowych np. na poranne. Oto powód:

Stres to wróg naszych mięśni. Podczas stresu uwalniane są duże ilości kortyzolu, który rozbija tkankę mięśniową i zwiększa odkładanie tkanki tłuszczowej. Ponadto, kortyzol zaburze nasze możliwości poznawcze przez co jesteśmy mniej skoncentrowani, a nasz mózg gorzej funkcjonuje.

5. Kontroluj „pobudzacze”.

Kawa przed treningiem to bardzo dobry pomysł, jednak łączenie jej z dodatkowymi suplementami pobudzającymi może wywołać odwrotny skutek.

Pobudzenie przedtreningowe pozwala nam zarówno lepiej się koncentrować jak i zwiększać przepływ krwi do mięśni. Jednak nadmiar substancji pobudzających może prowadzić do nadciśnienia, nudności, niepokoju, kołatania serca oraz omdlenia.

Pamiętajcie, aby wybierać jeden produkt pobudzający dostosowując jego dawkę do własnych możliwości.

6. Nie przejadaj się.

Jeden z ciekawszych punktów dlatego, że wiele osób wciąż popełnia ten błąd. Myślenie, że jedzenie tuż przed treningiem zwiększy naszą energię jest błędne. Wszystko to, co zjemy bezpośrednio przez wysiłkiem zostanie najprawdopodobniej niestrawione i obciąży tylko nasz układ trawienny.

Jeśli chcemy czerpać z energię na treningu powinniśmy zjeść energetyczny posiłek na 2 godziny przed wysiłkiem. Jedzenie w krótszym okresie czasu może prowadzić do mdłości, skurczów żołądka, a także do braku „pompy treningowej”.

Obciążanie układu trawiennego przed treningiem powoduje nagromadzenie się krwi w żołądku a nie w mięśniach.

Jeśli chcecie zapobiegać procesom degradcji tkanki mięśniowej przed treningiem to możecie spożyć 20 g białka serwatkowego na 30 minut przed treningiem z dodatkiem BCAA i glutaminy.

Komentarze: