Trening klatki piersiowej to dość skomplikowane zagadnienie zwłaszcza z punktu widzenia jej budowy oraz sposobów pobudzania. Prawidłowo ustawienie ciała, zakres ruchu, ilość powtórzeń, technika wykonywania to tylko część niezbędnych elementów odpowiedniego treningi na wzrost jej masy.

Duże skupienie na małej ilości powtórzeń

Od dawna wiadomo, że przedział 7-12 powtórzeń to zakres budowy mięśni. Siła mięśni jest czymś innym choć także wpływa na wzrost wielkości tkanki mięśniowej.

Warto jednak pamiętać, aby wykonywać trening w takim właśnie przedziale ilości powtórzeń z progresją ciężaru.

Stopy na podłożu

Jeśli chcemy zachować odpowiednią równowagę i wpłynąć jak jak najlepszą izolację mięśniową klatki piersiowej to musimy zadbać o dobrą pozycję. Stopy powinny opierać się od ziemię nie zaś o ławkę, na której leżymy.

Ustawienie tułowia

Tułów musi być ustawiony perfekcyjne, aby izolować mięśnie piersiowej. Najważniejsze elementy pozycji to:

  • Wypchnięcie klatki piersiowej
  • Utrzymanie małego łuku w odcinku lędźwiowym
  • Łopatki ściągnięte ku sobie

 

Czas na wszystko

To nie wyścigi, zatem nie możemy gwałtownie opuszczać sztangi do klatki po czym bezmyślnie wyrzucać ją do góry.

Przede wszystkim, trzeba dbać o maksymalne i nieprzerwane napięcie mięśniowe, aby tak się stało należy zachowywać odpowiednią długość ruchu koncentrycznego (napinania) i ekscentrycznego (opuszczania).

Napinamy czyli wyciskamy sztangę dynamicznie w górę nie prostując całkowicie rąk.

Opuszczamy powolnie w dół dbając cały czas o napięcie mięśni klatki.

Brak rozgrzewki i rozciągania

Rozgrzewka klatki piersiowej pozwala wtłoczyć w nią krew, która wpływa na przepływ substancji odżywczych do włókien wpływają na wzrost mięśni.

Rozciąganie statyczne klatki piersiowej pozwala na przepływ zgromadzonej podczas treningu krwi i uzupełnienie jej na całym jej obszarze.

Komentarze: