Podczas redukcji pojawia się wiele pytań, zwłaszcza u osób nie mających zbyt wiele wiedzy na temat redukcji tkanki tłuszczowe. Pytania w stylu „Ile treningów cardio?”, „Jak długie powinny być sesje?, „Jakie ćwiczenia wykonywać?” to istna udręka, a sposób na rzeźbę jest dość prosty.

Odpowiedź na tytułowe pytanie brzmi: NIE. Jednak kwestia ilości cardio jest zależna od metabolizmu danej osoby. Nie każdy musi wykonywać wielogodzinne treningi cardio, aby przygotowac swoją sylwetkę. Niektórzy robią to bardzo szybko.

Schemat jest prosty – masz dużo tkanki tłuszczowej, wolniejszy metabolizm, to Twoje sesje cardio powinny być dłuższe. Osoby z szybki metabolizmem mogę znacznie zmniejszać ilość aerobów.

Podstawowe założenia mówią o tym, że aby podkręcić metabolizm należy wykonywać 3 sesje cardio w tygodniu po 30 minut. Po około 2 tygodniach można zwiększyć częstotliwość do 4 razy. Z upływem czasu może zwiększać ilość treningów cardio w zależności od efektów. Co ciekawe, niektórzy zawodnicy przygotowujący się do zawodów wykonują treningi cardio nawet 2 razy dziennie po 45 minut.

Co z intensywnością?

Wiele osób popełnia błędy w treningu cardio wykonując po prostu zbyt częste i zbyt długie treningi. Intensywność powinna być dopasowana. Warto także uwzględniać treningi mieszane czyli wykonywać np. treningi HIIT o wysokiej intensywności a krótkim czasie wykonywania oraz dłuższe treningi cardio.

Kiedy wykonywać cardio?

Na czczo? A może po posiłku? Wykonywanie cardio po przebudzeniu wydaje się najlepszym sposobem, jednak wiąże się to także z różnymi negatywnymi skutkami. Może to się wiązać z utratą tkanki mięśniowej. Jeśli chcemy wykonać taki trening musimy się zabezpieczyć się przed tym np. pijąc aminokwasy rozgałęzione lub biało serwatki.

Aby zachować masę mięśniową a zredukować tłuszcz, warto na czczo skorzystać z treningu HIIT zamiast tradycyjnego cardio.

Komentarze: