To jedno z odwiecznych zagadnień treningowych? Która metoda jest efektywniejsza w budowie masy mięśniowej? Która jest lepsza na nasze stawy? Jak je wykonywać?

Zbadano różnicę pomiędzy obiema metodami treningowymi i zmiany jakie zachodzą podczas któregoś z treningów. Ochotnicy zostali poddani 8-tygodniowemu programowi treningowemu i 4-tygodniowemu czasowi roztrenowania. Podczas tego mierzono rozwój mięśni, ilość podskórnej tkanki tłuszczowej oraz siłę.

Pod koniec 8-tygodniowego programu treningowe zaistniały znaczne różnice w rozmiarach tkanki mięśniowej, ilości tłuszczu oraz siły w zależności od wykonywania krótkich i długich zakresów ruchu.

 

Wyniki wykazały:

  • Krótki zakres ruchu – znaczne zwiększenie wytrzymałości mięśniowej, jednak w okresie krótkotrwałym, zwłaszcza w okresie roztrenowania
  • Długi zakres ruchu – zwiększenie siły mięśni oraz masy mięśniowej oraz dłuższe utrzymanie takiego stanu, nawet w okresie roztrenowania.

Wychodzi na to, że długi zakres ruchu jest o wiele bardziej efektywny w treningu siłowym (oporowym), natomiast w treningu wytrzymałościowym krótki zakres ruchu powoduje szybszą adaptacje mięśniową.

Komentarze: