Niezależnie od tego jaką czynność wykonujemy ani jaki trening nas interesuje to najważniejszym elementem naszego ciała, który bierze udział przy każdej aktywności to grzbiet. Te centrum siły, mocy i stabilności jest podstawą rozwoju każdego zawodnika w każdym sporcie.

Niezależnie od zamiłowań ani od ustalonego treningu, metody czy sposoby rozwoju zawsze musimy brać pod uwagę kondycję i rozwój naszego grzbietu. Jest on odpowiedzialny za stabilność naszego ciała, wspomaganie pracy innych mięśni, a także odpowiada za siłę i moc całego organizmu.

Odpowiedni trening grzbietu mający na celu jego wzmocnienie przyczynia się do zwiększenie wszystkich parametrów ciała niezależnie czy trenujemy pływanie, koszykówkę, skok o tyczce czy fitness.

Grzbiet jest ściśle powiązany z dolną i środkową strefą naszego ciała. Jeśli wykonujemy ćwiczenia na nogi lub biegamy czy skaczemy to, aby stabilizować swoje ciało i napędzać je do jakiejkolwiek aktywności musimy mieć dobrze rozwinięty grzbiet. Podobnie jest w przypadku ćwiczeń czy aktywności związanych ze środkową częścią ciała. Mięśnie brzucha są ściśle powiązanie z grzbietem, jeśli nasz grzbiet jest za słaby, wtedy mięśnie brzucha przejmują kontrolę nad stabilizacją a to oznacza zaburzenie pracy mięśni.

Trening grzbietu

Oczywiście osoby trenujące kulturystykę powiedzą, że one nie muszą trenować grzbietu, gdyż martwy ciąg to wystarczający wysiłek. Nic bardziej mylnego. Oczywiście martwy ciąg sprzyja rozwojowi tkanki mięśniowej i wzmocnieniu grzbietu, jednak część głębokich włókien mięśniowych o stabilizatorów nie jest trenowana efektywnie.

Warto wykonywać ćwiczenia stabilizujące, które będą rozwijać grzbiet pod kątem jego stabilności i siły, a także wytrzymałości. Zalecane są ćwiczenia na piłce, ćwiczenia na macie.

Na przykład:

Ćwiczenia na piłce

  • Stań jedną nogą na BOSU, a drugą zegnij i przytrzymaj z tyłu
  • Rozłóż ręce na boki lub przed siebie
  • Patrzy przed siebie

W takiej pozycji powinniście wytrzymać ok. 1 minuty.

Ćwiczenia na macie

  • Połóż się na macie
  • Ustaw roller lub coś innego na czym możesz oprzeć nogi, aby były wyżej położene niż całe Twoje ciało
  • Złącz łopatki i oprzyj ręce na ziemi
  • Unieś biodra do góry nie odrywając tułowia
  • Następnie unieś jedną nogę i przytrzymaj ruch
  • Potem opuść pierwszą nogę i unieś drugą

Powtórz ten trening w 3 seriach po 10-20 sekund na każdą nogę.

Komentarze: