Na siłowniach od wielu lat możemy znaleźć gumowe paski do sztang, jednak nie każdy chce z nich korzystać. Dlaczego? Pewnie większość osób uważa, że dzięki nim nie wkładamy tak dużej siły w ćwiczenia, jednak nic bardziej mylnego.

IMG_0125
Badania na temat pasków pomocniczych

W ostatnim badaniach mierzono wpływ pasków na wzrost siły w treningu ze sztangą u zawodników rugby oraz ciężarowców. Ochotnicy poddawani byli ćwiczeniom z wykorzystaniem ich 85% ciężaru maksymalnego, a badano ruch opuszczania i wyciskania.

Wyniki wykazały, że zawodnicy którzy wykonywali trening na ławce z gumowymi paskami na sztandze, mieli znaczny wzrost przyspieszenia czyli przełożenia mocy na opór.

Naukowcy doszli do wniosku, że takie wyniki biorą się z charakterystyki gumowych pasków, które wpływają na równomierne rozłożenie ciężaru i zmniejszają konieczność utrzymywania równowagi co zmniejsza moc.

 

Przykładowy trening na gumowych paskach (wyciskanie sztangi leżąc – 3 fazy):

Faza I – Przyspieszenie

Wyciskamy sztangę znajdującą się na klatce piersiowej z maksymalną prędkością.

Faza II – Stała prędkość

Celem jest utrzymanie tej samej prędkości przed całą serię z wykonaniem 10 powtórzeń.

Faza III – Spowolnienie

Wykorzystujemy duży ciężar z pomocą trenera bądź partnera treningowego. Faza opuszcza sztangi z oporem ciężaru oraz pasków. Opuszczanie sztangi powinno trwać ok. 5-7 sekund.

Komentarze: