Istnieje ogólnoprzyjęty schemat ilości powtórzeń i serii w zależności od treningu, jednak przy poważniejszym studiowaniu treningu i metodyki można zauważyć, że różnice indywidualne bardzo często negują taki sposób trenowania.

Treningiem mającym na celu szybkie i efektywnie zwiększanie wytrzymałości jest HIIT – czyli trening o wysokiej intensywności. Jednak przyjęta wartość wykonywanych powtórzeń i serii może nie sprawdzać się w przypadku każdego, gdyż rozwój mięśni i ich wytrzymałości jest rzeczą indywidualną.

Przykładowo:

  • Trening wytrzymałościowy – duża liczba powtórzeń (15-30)
  • Trening siłowy – mała liczba powtórzeń (3-6)
  • Trening na rozwój masy mięśniowej – umiarkowana liczba powtórzeń (6-10)

Meta-analiza opublikowana w 2002 roku przez American College of Sports Medicine Journal opisuje, że do zwiększenia wytrzymałości osobom zaawansowanym potrzeba o wiele więcej serii niż osobom początkującym. Dzieje się tak za sprawą gospodarki hormonalnej, która w przypadku osób początkujących nie jest przyzwyczajona do takiego wysiłku, zatem hormony odpowiadające za siłę mięśni znacznie szybciej i efektywniej się wydzielają.

Powstała jednak inna analiza, która mówi, że jeśli chcemy budować masę mięśni musimy wykonywać większą liczbę powtórzeń, nie jak sądzono jeszcze do niedawna, małą na dużym ciężarze.

Nie da się zatem dojść do jednego „słusznego” rozwiązania, wiadomo jednak, że celem jest obciążanie układu nerwowego, który odpowiednio stymulowany wpłynie zarówno na gospodarkę hormonalną jak i na wytrzymałość i siłę mięśni.

Komentarze: