Niepoprawna pozycja ciała może sprzyjać przyspieszenie procesu starzenia, zwiększania stresu, zapalenia stawów czy przewlekłego bólu. Niektóre pozycje, uznawana za poprawne, mogą wręcz poprawiać nasze zdrowie wpływając na psychikę i zwiększanie siły.

Japońskie badania przeprowadzone na ponad 800 osobach w wieku co najmniej 65 lat wykazały, że osoby z zaburzeniami postawy częściej borykają się z problemami zdrowotnymi. Jedną z najgorszych postaw jest sylwetka pochylona do przodu, z ramiona wysuniętymi i zgarbionymi plecami.

Zaburzenia postawy występują już w wieku dziecięcym, co może prowadzić do poważnych zaburzeń fizycznych i psychicznych w przyszłości.

Oto kilka poprawnych postaw:

YTA – to metoda, w której wzmacniamy mięśnie grzbietu, ramion i pleców. Stojąc prosto unosimy ręce w górę tworząc z ciała literę Y. Zatrzymujemy ruch na kilka sekund. Następnie obniżamy ramiona tworząc literę T i znów przytrzymujemy ruch. Znów obniżamy ramiona zatrzymując je w pozycji, gdzie tworzymy literę A.

Ćwiczenie powtarzamy kilkukrotnie.

Szyja i broda – to proste ćwiczenie, które wpływa na poprawę ruchomości odcinka szyjnego pozwalając zarówno na wzmocnienie mięśni jak i  ich rozluźnienie. Stojąc prosto przesuwamy głowę w przód kierując podbródek nieco w górę. Następnie wracamy do wyjściowej pozycji czyli głowy prosto.

Powtarzamy ten ruch przez 5-8 minut.

Palce w górę – stojąc prosto na boso, unosimy wszystkie palce stóp do góry i powoli je opuszczamy.

Łydka – Stań z rękoma opartymi o ścianę. Jedną nogę ugnij w kolanie a drugą odsuń do tyłu. Napnij wysuniętą nogę opuszczając piętę w stronę podłogi rozciągając łydkę.

Komentarze: