Oddychanie to naturalna czynność, która może pomagać nam w wielu sytuacjach np. redukcji stresu. Jest to także element medytacji, którą stosuje coraz więcej sportowców. Oto przewodnik po oddychaniu dla osób aktywnych.

Znaczenie oddychania

Nie możemy patrzeć na oddychanie jako czynnośc wyuczoną i nieświadomie wykonywaną. Możemy czerpać jeszcze większe korzyści z odpowiedniego oddychania niż tylko dostarczanie tlenu naszemu organizmowi. Praktyka głębokiego oddychania pozwala na poprawę wielu elementów zdrowia.

Nie każdy oddech jest taki sam. Inny wpływ na ciało ma głęboki wdech, inny zaś płytki. Rozróżniamy oddech płucny i przeponowy. Oba te rodzaje mają inny wpływ na to co i jak czujemy.

Oddychając angażujemy nasz układ przywspółczulny układu nerwowego, co ma wpływ na uczucie relaksu. Może to pomaga także łagodzić zmęczenie nadnerczy, zmniejszać poziom kortyzolu, redukować ból i wpływać na wydzielanie serotoniny. Co więcej, odpowiednim oddechem możemy manipulować także naszym głodem czy motywacją.

 

Gdzie, kiedy i jak?

Wystarczy 10 minut dziennie, aby skorzystać z pozytywnego wpływu oddychania. Potrzebujemy do tego wyłącznie kilku elementów:

– prostej postawy siedzącej (nie musi to być koniecznie kwiat lotosu)

– ręce kłądziemy na kolanach z kciukami sierowanymi w górę

Taka postawa możemy być dla wielu osób niewygodna, jednak celem jest znalezienie dla siebie odpowiedniej pozycji i po prostu „spokoju” umysłu. Jeśli umiecie to osiągnąć na fotelu czy stojąc to nie ma to znaczenia.

 

Zwróćmy uwagę jeszcze na kilka elementów:

a) Kręgosłup – prosty i naturalnie wygięty

b) Głowa – prosta pozycja tak, jak byśmy patrzyli przed siebie

c) Oczy – zamknięte, bez zaciskania powiek

d) Łopatki – ściągnięte do siebie

e) Korpus – zrelaksowany lecz wyprostowany z wypchniętą klatką piersiową

 

Myślenie podczas medytacji

Ciężko nam nie myśleć podczas medytacji, gdyż w ciągu dnia doznajemy olbrzymiej ilości bodźców wzrokowych, dźwiękowych i dotykowych. Medytacja ma na celu zrozumienie swojej świadomości i tego, gdzie jesteśmy. Nie jesteśmy i wcale nie musimy wyłączać naszych zmysłów.

Świadomość jest tu kluczowym elementem. Polega ono na tym, że nie staramy się analizować, rozumieć ani zgłębiać myśli, które przebiegają nam przez głowę. Musimy jedynie być ich świadomi i skupić się na oddechu.

Zacznijcie od:

– wdech przez 5 sekund
– wydech przez 5 sekund

Starajcie się skupić na tej czynności, normowaniu tempa oddechu, pozycji ciała. Tę czynność możecie wykonywać do momentu aż się odprężycie, poczujecie zrelaksowani i wypoczęci.

 

Kiedy możemy wykorzystywać oddech?

a) Przed posiłkiem – 3-5 głębokich, powolnych oddechów

b) Przed treningiem – 10 oddechów przed wysiłkiem z powolnym wypuszczaniem powietrza

c) Przed snem – kłopoty z zasypianiem mogą być zredukowane poprzez odpowiednie oddychanie i świadomość myśli i brak ich analizy. Dodatkowo, głęboko oddychajcie po 5 sekund.

Komentarze: