Pamiętasz siebie, gdy będąc dzieckiem spędzałeś cały dzień na zabawie biegając, skacząc, grając w piłkę. Nie odczuwałeś wówczas bólu, zmęczenia, ani upływu czasu. Czy ten stan jest możliwy do osiągnięcia dziś, gdy jesteśmy dorośli, a nasze ciało z powodu wieku, doznanych kontuzji i urazów nie jest już tak sprawne? Czy istnieje sposób na uwolnienie od ograniczeń?

DSCF9827logo

DSCF9810logo
Primal Move to droga powrotu do źródeł. Nie jesteśmy w stanie cofnąć czasu, ale możemy polepszyć funkcjonowanie naszego aparatu ruchu, a co za tym idzie zwiększyć jakość życia lub wrócić do uprawniania sportu. Ideą tego systemu jest ruch bez bólu i stresu. Oczywiście ciało i umysł muszą wykonać pewną pracę, która będzie wyzwaniem dla ćwiczącego i przyniesie określony rezultat. Jednocześnie twórcy tej koncepcji przekonują, że efekt jest możliwy do osiągnięcia bez krwi i łez. W czasach gdy dużą popularnością cieszą się dyscypliny ekstremalne: CrossFit, kettlebell czy mma i krav maga, pojawia się koncepcja treningowa, która mówi: ćwicz bazę. Dzięki takiemu podejściu Primal Move nie jest zaprzeczeniem wspomnianych form, a ich fundamentem. Daje solidne podstawy do rozwijania umiejętnościt technicznych w danej dyscyplinie (functional skill). Twórcy Primal Move wzorują się tutaj na piramidzie optymalnego przygotowania motorycznego Cook’a. Functional Movement Screen (FMS) stanowi bowiem punkt wyjścia dla tego systemu.

DSCF9819logo

DSCF9833logo
Primal Move jest niewątpliwie treningiem funkcjonalnym. Składają się nań ćwiczenia z obciążeniem własnego ciała, także w formie gier. W zależności od tego z jaką grupą pracujemy, możemy dodać do treningu różne formy rywalizacji, ale rywalizacja w tym przypadku stosowana jest jako narzędzie integrujące uczestników i wprowadzające pozytywny nastój zabawy i relaksu. W ten sposób powracamy do punktu wyjścia: ruch ma sprawiać radość, dawać wolność. Ktoś, kto odczuwa ból, doznaje kontuzji, znika z klubów fitness, czy siłowni, lub żegna się z karierą sportową. A przecież chcemy ruszać się jak najdłużej, jak najwięcej i jak najlepiej.

DSCF9822logo

DSCF9824logo

Komentarze: