Cardio, dla jednym męczarnia, dla innych jedyna szansa na poprawę wyglądu. Jedni kochają, a inni nienawidzą, jednak wszyscy powinni je stosować. Jakie cardio jest najefektywniejsze oraz który rodzaj cardio jest najlepszy dla naszego ciała?

Systemy energetyczne

Mamy 3 główne systemy energetyczne cardio, które mają wpływ na produkcję ATP:

1. System ATP-PCR.

To system niezwykle efektywny. Opiera na maksymalnej intensywności. Dzięki niemu możemy bardzo szybko produkować energię, jednak wymaga on więcej czasu na regenerację niż pozostałe systemy.

Trwa on przez 6-10 sekund od rozpoczęcia wysiłku.

 

2. Glikotyczny.

To system pośredni, który może mieć silny wpływ na szybkość produkcji ATP, jednak trwa on nie dłużej niż 120 sekund po rozpoczęciu wysiłku.

 

3. Aerobowy.

Niegdyś przodownik, dziś nieco w cieniu. Trwa najdłużej ze wszystkich i jest przy tym wydajny, jednak zajmuje najwięcej czasu.

Istnieje obecnie wiele systemów treningowych, które wykorzystują w różnym stopniu ATP i glikogen, zalicza się do nich: HIIT, tabatę i interwały.

probody_v2

Dlaczego warto korzystać z systemy aerobowego?

To dość dobrze rozwinięty system w naszym ciele i charakteryzuje się kilkoma zaletami:

– bardzo mocno aktywuje ATP oraz pozwala wykorzystywać je przez dłuższy okres czasu

– pozwala na efektywne usuwanie metabolitów i produktów przemiany materii

 

Połączenie treningu siłowego z aerobowym

Zaletą tego połączenia jest dwustronny wpływ i symbioza. Trening siłowy stymuluje tempo przemiany materii, a trening aerobowy jeszcze je podkręca. Łączenie tych dwóch elementów wpływa także na zwiększanie wrażliwości insulinowej oraz leptyny, a także zwiększa produkcję testosteronu i przyspiesza regenerację.

Jest to również zdrowe i zalecane połączenie dla zdrowia serca. Wykonując ćwiczenia aerobowe wzmacniamy ścianki komór sercowych pozwalając pompować więcej krwi do tkanek, w tym także mięśniowych.

 

Jak włączyć trening aerobowy do swojego planu treningowe?

To proces łatwy, jednak warto pamiętać o kilku elementach, które pozwolą wzmocnić efekt:

– nie pozwól, aby Twoje tętno maksymalne przekraczało poziom 85%. Najlepszy przedział to 60-85%.

– wykonuj 2-3 sesje aerobowe w tygodniu, mniej więcej po 30 minut

– korzystaj z aerobów także w dni nietreningowe. Pozwoli to na przyspieszenie regeneracji mięśniowej oraz utrzymanie przyspieszonej przemiany materii.

Komentarze: