Choć każde ćwiczenie kulturystyczne powinno być wykonywane z maksymalna izolacją mięśniową, to jednak wszystkie grupy pomocnicze powinny być jak najmocniejsze, aby wspomóc pracę mięśni właściwych. Tak jest też w przypadku wyciskania sztangi (mięśnie piersiowe) i mięśnie ramion (biceps, triceps, barki).

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na mięśnie tricepsów, które bardzo mocno współpracują z klatką piersiową podczas wyciskania sztangi leżąc. Im słabsze tricepsy tym większe prawdopodobieństwo, że wykonamy mniej powtórzeń i do tego z mniejszym ciężarem.

Gdy triceps jest dobrze rozwinięty, wtedy możemy w większym stopniu pomóc w wycisnięciu sztangi.

 

Jak wzmocnić tricepsy?

Nie wystarczy tylko trenować tę grupę mięśniową. Należy trenować ją pod kątem zarówno wzmocnienia stawów jak i zwiększenia masy i siły mięśni.

Warto wykonywać ćwiczenia z dużą ilością powtórzeń w celu przyzwyczajenia oraz wzmocnienia stawów (rozwój chrząstki stawowej). Jest to szczególnie ważne podczas ciężkiego treningu siłowego.

 

Po co wzmacniać biceps?

Biceps, choć nie uczestniczy bezpośrednio w pracy podczas wyciskania sztangi to pełni on role stabilizatora. Im silniejszy biceps, tym stabilniej trzymamy ciężar w naszych dłoniach i dokładniej możemy wykonywać ruchy.

Należy zaznaczyć, że biceps i triceps powinny być rozwijane symetrycznie, ponieważ każda asymetria będzie odczuwalna podczas wyciskania sztangi na ławce.

Po dłuższym okresie wzmacniania ramion (4-6 tygodni) z pewnością odczujecie większą siłę na ławce.

Komentarze: