Na początku należy zrozumieć, że istnieją 3 rodzaje testosteronu, które mają inne działanie i inaczej wpływają na wzrost tkanek mięśniowych. Od tego zależy to, jaką formę osiągniemy i jak powinniśmy dobierać zarówno dietę jak i trening.

Optymalny poziom testosteronu wpływa na znaczną poprawę wzrostu mięśniowego i redukcję tłuszczu. Hormony w naszym ciele maja różne przeznaczenie od insuliny, przed hormon wzrostu aż po kortyzol czy testosteron. W związku z tym pojawiają się pytanie – „Jak zwiększyć ilość testosteronu?” bądź „Jak utrzymać jego wysoki poziom?”.

3 różne rodzaje testosteronu:

Testosteron związany z SHBG

Jest nieaktywny biologicznie, nie jest jednak przeznaczony do budowy mięśni. Skrót SHGB oznacza sex-hormone-globuline-binding. Jest on produkowany w wątrobie. Ma on wiele do czynienia  z odczuwanym libido.

Jego poziom można poprawiać dzięki odpowiedniej diecie i ćwiczeniom fizycznym.

Albumina testosteronu

To białko produkowane przez wątrobę, które wiąże się z testosteronem i reguluje ilość płynu po zewnętrznej stronie komórek. Podobnie jak SHGB jest nieaktywny biologicznie.

Nasze ciało jest w stanie tak dostosować ilość albuminy testosteronu, aby wytworzyć większa ilość wolnego testosteronu w razie potrzeby.

Wolny testosteron

Nie jest on związany ani z albuminą ani z SHGB. Stanowi on 2-4% całkowitego testosteronu w naszym ciele. Ten rodzaj jest odpowiedzialny głównie na wzrost mięśni, dlatego jest tak cenny dla kulturystów.

Zakres ilości testosteronu

Podczas badań warto rozumieć co oznaczają poszczególne ilości.

W literaturze, która ujmuje badania nad testosteronem opisano średnie wartości poziomów tego hormonu:

25-34 lata: całkowity testosteron 617, wolny testosteron 12,3

35-44 lata: całkowity testosteron 668, wolny testosteron 10.

Źródło: Aswar, U., et al. (2010). Effect of furostanol glycosides from Trigonella foenum-graecum on the reproductive system of male albino rats. Phytotherapy Research. 24(10):1482-8.
Steels, E., et al. (2011). Physiological aspects of male libido enhanced by standardized trigonella foenum-graecum extract and mineral formulation. Phytotherapy Research. Published online February 10.

Komentarze: