Czy taki schemat jest logiczny i czy przynosi jakiekolwiek efekty? Opisane metody w książce „Heavy Duty” Mike’a Mentzera wydają się być dość ekscentryczne. Jak się jednak okazuje nowe badania potwierdzają takie podejście do treningu, mówiąc, że może być ono efektywne.

Mike Mentzer mówił, że trening o wysokiej intensywności powinien być wykonywany raz na pięć do siedmiu dni, a każdy trening nie powinien trwać dłużej niż 20 minut. Taka metoda, według Mike’a, była niezwykle efektywna.

Naukowcy przyjrzeli się tej metodzie i sprawdzili ją badaniami klinicznymi na osobach młodych i starszych. W badaniu zwracano uwagę na siłę i masę mięśniową. Dwie grupy wiekowe podzielone na zakres 20-35 oraz 60-75 lat.

W fazie 1, wszyscy badani wykonywali 3 zestawy ćwiczeń (ćwiczenia nóg – przysiady) 3 razy w tygodniu. W fazie 2, która trwała 32 tygodnie uczestniczy zostali podzieleni na 3 grupy – 1 nie wykonywała żadnych ćwiczeń, 2 utrzymywała ten sam schemat i wykonywała trening 3 razy w tygodniu, 3 grupa zmniejszyła ilość dni treningowych z 3 do 1, podobnie jak intensywność.

Wyniki tych badań wskazują, że poprawa wytrzymałości utrzymuje się w dłuższym okresie czasu po zaprzestaniu treningów. To potwierdzało by tezę Mentzera, który wprowadzał wysoką intensywność treningową tylko raz na pięć dni. W starszej grupie wiekowej taki schemat nie wystarczał, aby utrzymać masę mięśniową, natomiast w grupie osób młodszych ten sam schemat przyczyniał się nawet do minimalnego zwiększania masy mięśniowej z jednoczesnym utrzymaniem wytrzymałości.

Podsumowanie

– Wykonywanie treningu z wysoką objętością raz w tygodniu może zwiększyć masę mięśniową u młodszych osób, jednak nie u starszych

Komentarze: