To nie te czasy, kiedy na bóle artretyczne odradzano jakikolwiek wysiłek. Obecnie wiadomo, że niektóre aktywności fizyczne mogą wręcz pomagać w łagodzeniu bólu stawów, jedną z nich jest trening o wysokiej intensywności.

Nowe badania przeprowadzone przez Norweski Uniwersytet Nauki i Technologii analizowały przypadki kobiet z zapaleniem stawów. Kobiety te wykonywały 2 treningi w tygodniu przez okres 12 tygodni. Pod koniec badania 87% kobiet deklarowały mniejszy ból stawów.

Inne badanie opisane w „European Journal of Applied Physiology” przedstawia analizę 18 kobiet, które wykonywały trening o wysokiej intensywności. Podzielony on był na 10 minutową rozgrzewkę na rowerze stacjonarnym, a następnie trening właściwy czyli trening siłowy z 70% tętna maksymalnego. Kobiety te wykonywały po 4 powtórzenia danego ćwiczenia z przerwą 1 minuty. Cała sesja treningowa trwała 35 minut.

Po 10 tygodniach zbadano ilość i intensywność stanów zapalnych i okazało się, że wszystkie kobiety wykazywały zmniejszoną ich ilość. Dodatkowo, kobiety zmniejszyły tkankę tłuszczową oraz zwiększyły masę mięśniową.

Źródło: European Journal of Applied Physiology

Komentarze: