Począwszy od pierwszego okresu treningów należy zwiększać masę mięśniową i siłę za pomocą ćwiczeń na ciężarach wolnych. One powinny stanowić fundament treningów. Dopiero gdy uzyskamy zadowalający poziom rozwoju (masa i siła), możemy włączyć do treningów więcej ćwiczeń na maszynach i korzystając z nich zacząć dopracowywać mięśnie pod kątem wyglądu i separacji.

Jeżeli ktoś od pierwszych treningów zacznie ćwiczyć na maszynach z tej prostej przyczyny, że są one wygodniejsze w użyciu i będzie unikał ćwiczeń na ciężarach wolnych, to nie  uzyska dużej gęstości i twardości mięśni, co będzie wyraźnie rzucało się w oczy.

Do wyczerpania sił

Każdy trening, poza 1-2-tygodniowymi okresami treningów lżejszych, które w  wielotygodniowym planie treningowym powinny się znajdować, musi charakteryzować się wysoką intensywnością, aby można było liczyć na postępy.  To, że trening jest rozbudowany pod względem objętości, wcale nie oznacza, że jest on intensywny (intensywność treningu to ilość pracy wykonanej w danej jednostce czasu, np. 60 minut).

Trening intensywny nie musi być długi, wystarczy że będzie w sobie zawierał kilka zestawów ćwiczeń, a każde ćwiczenie będziemy robić do wyczerpania sił, tzn. dopóty, dopóki mięśnie nie odmówią nam posłuszeństwa. Jeżeli ktoś w ten sposób wykonuje ćwiczenie, to wydobywa z niego wszystko, co jest do wydobycia.

Uwaga: Wykonujemy tylko jedną serię roboczą danego ćwiczenia!  Nie ma sensu powtarzać jej jeszcze raz (kolejna seria), bo nic ponad to, co uzyskaliśmy, nie uzyskamy. Jedyne, co da taka powtórka, to zmęczenie mięśni i wydłużenie czas potrzebnego na ich regenerację.

Ciąg dalszy KiF nr 2/2016 – ZAMÓW PRENUMERATĘ

Bez tytułu

Komentarze: