Odczucie pragnienia oprócz naturalnego odruchu może mieć nieco bardziej poważne powody. Warto zwrócić uwagę na to, jak często sięgamy po wodę oraz jak dużo jej pijemy. Jedną z najgroźniejszych przyczyn ciągłego pragnienia jest cukrzyca.

1. Cukrzyca.

Cukrzyca zwiększa odwodnienie organizmu, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy tego świadomi. Kiedy poziom cukru we krwi jest zbyt wysoki, organizm zmusza nerki to cięższej pracy, a przez to wydalania większej ilości moczu, aby pozbyć się nadmiaru glukozy. To sprawia, że szybciej i częściej odczuwamy pragnienie.

Jeśli nieustannie chce nam się pić, a do tego szybko tracimy masę ciała, jesteśmy zmęczeni i drażliwi to znak, że być może mamy cukrzycę.

2. Moczówka prosta.

Nie jest to zaburzenie związane z cukrzycą, jednak objawy mogą być czasem podobne. Moczówka charakteryzuje się zaburzeniem równowagi hormonalnej w organizmie, co wpływa na poprawne wchłanianie wody.

Konsekwencją jest utrata dużej ilości wody przez moc, a my odczuwamy częste i duże pragnienie.

3. Miesiączka.

Kobiety różnię odczuwają „ten czas”. Niektóre narzekają na nadmiar wody w organizmie, inne zaś czują się „wysuszone”. Dzieje się tak za sprawą hormonów – estrogenu i progesteronu, które wpływają na objętość wody w organizmie.

Połączenie tego z utratą krwi powoduje znaczne odwodnienie organizmu oraz zwiększenie pragnienie. Odpowiednie nawodnienie w ciągu dnia jest niezwykle ważne.

4. Suchość w ustach.

Nie mylcie tego ze zwyczajnym pragnieniem. Suchość w ustach to konsekwencja nieprawidłowego wydzielania śliny przez ślinianki oraz nadmierną suchość błon śluzowych.

To zaburzenie może objawiać się nieświeżym oddechem, gęstą włóknistą śliną, trudnościami z przeżuwaniem oraz nadmiernym pragnieniem.
Suchość w jamie ustnej może powstawać w wyniku efektów ubocznych niektórych leków, leków na alergię czy choroby lokomocyjnej.

 

NAUCZ SIĘ POPRAWIAĆ SWOJĄ ODPORNOŚĆ – ZAPISZ SIĘ NA WARSZTATY KIF

11224264_509774399201192_7791000855262778246_n

5. Niedokrwistość.

Niedokrwistość występująca z różnych powodów (miesiączka, wrzody etc.) sprawia, że nasz organizm traci czerwone krwinki szybciej niż może je wyprodukować. Nasze ciało stara się nadrobić straty poprzez zwiększenie pragnienia.

Bardzo często jest to powiązanie z niedoczynnością tarczycy, co z kolei również wpływa na zwiększone pragnienie, głównie u kobiet.

6. Niskie ciśnienie krwi.

Przewlekły stres czy zaburzenia pracy nadnerczy mogą prowadzić do obniżania ciśnienia tętniczego krwi. Objawami tego mogą być zawroty głowy, depresja, lek, a także skrajne pragnienie.

Zwiększając pragnienie nasz organizm stara się podnieść ciśnienie krwi.

7. Dieta.

Być może w naszej diecie znajdują się produkty, które zwiększają wydalanie moczu – buraki, cytryny, szparagi, seler, melon, pietruszka i imbir.

Aby odwrócić ten proces warto spożywać także pokarmy, które zrównoważą wydalanie moczu – brązowy ryż czy płatki owsiane.

Komentarze: