Stożek rotatorów to nic innego jak grupa mięśni odpowiadających za ruchy rotacyjne w stawie ramienno-łopatkowym. Ścięgna czterech mięśni (nadgrzebieniowego, podgrzebieniowy, podłopatkowego i obłego mniejszego) łączą się ze sobą i pokrywają staw z przodu i z tyłu, a także jego górną powierzchnię.

rys._1A – nadgrzebieniowy, B – podgrzebieniowy, C – podłopatkowy, D – obły mniejszy

Mięsień nadgrzebieniowy odpowiada za odwodzenie i nieznacznie za obracanie ramienia na zewnątrz, podgrzebieniowy za rotację zewnętrzną, podłopatkowy i obły mniejszy za ruchy rotacji wewnętrznej.

Tendinopatie są to różnego rodzaju zapalenia ścięgien, które tworzą się pod wpływem konkretnego urazu bądź na drodze zmian zwyrodnieniowych. Do typowych objawów zaliczamy przede wszystkim ból barku, który może również występować w nocy, ograniczenie funkcji stawu oraz zmniejszenie siły mięśniowej.

W leczeniu zachowawczym główną uwagę skupia się na usunięciu dolegliwości, a także przywróceniu pełnej funkcjonalności kończyny. W celu dokładnego zdiagnozowania miejsca uszkodzenia niezbędne są badania obrazowe, które ukierunkowują terapeutę na prowadzenie terapii.

W momencie źle prowadzonego leczenia albo zaniedbania ze strony pacjenta może dojść do nieodwracalnych zmian. Zostanie zaburzona praca mięśnia, straci on swoją prawidłową funkcję i odpowiednią jakość, co w konsekwencji może doprowadzić do przemieszczeń głowy kości ramiennej i patologię działania stawu ramiennego.

servah_www

Komentarze: