Każda komórka w organizmie zawiera jakieś rodzaje białek, które działają na zasadzie sprzężenia zwrotnego. Białka te normują zegar biologiczny i rytm dobowy. To właśnie one mogę kontrolować nasz mózg a razem z nim jedzenie, spanie, metabolizm, wydzielanie hormonów czy psychikę. Jak to wszystko działa?

Zrozumienie funkcjonowania białka może pomóc w leczeniu wielu zaburzeń metabolicznych takich jak cukrzyca czy otyłość. Nasze ciało reguluje rytm dobowy głównie poprzez wątrobę i metabolizowane tam tłuszcze oraz cukry.

Rev-erba to czynnik transkrypcyjny (TF), który reguluje wewnętrzny zegar oraz geny metabolizmu. Czynnik ten wpływa także za interakcję metabolizmu z różnymi genomami komórek. Może on zatem wpływać na stan zegara biologicznego. Rev-erba reguluje również geny metabolizmu w wątrobie, która może albo efektywnie metabolizować tłuszcz lub nie. Wszystko to ma znaczenie dla naszego zdrowia.

Jednym z przypadków zaburzeń tego białka jest stłuszczenie wątroby, które może prowadzić do zapalenia wątroby i jej niewydolności. Wiąże się ono także z otyłością i cukrzycą typu II.

Rev-erba jako odkryty gen może w przyszłości pomóc regulować zaburzenia rytmy dobowego i metabolizmu.

Źródło: University of Pennsylvania School of Medicine

Komentarze: