Naukowcy z Salk odkryli, że cała aktywność fizyczna i psychiczna organizmu zależna jest od specyficznego białka metabolicznego, które kontroluje przepływ krwi i składników odżywczych w całym ciele. Związane jest to ze zwiększeniem wiedzy na temat regeneracji i rozwoju ciała, a także pamięci i uczenia się.

Mięśnie

Okazuje się, że energia w ciele potrzebna do aktywności fizycznej i możliwości psychicznych uwarunkowana jest działanie jednego białka metabolicznego o nazwie ERRy. W 2011 roku zauważono u myszy, że zwiększanie aktywności tego białka poprawia dopływ krwi do mięśni, co zwiększa ich zdolności do pracy. Oprócz tego powoduje to zwiększanie się ilości aktywnych genów mięśniowych, które przekształcają tłuszcz w energię.

ERRy jest zatem pewnego rodzaju przełącznikiem napięcia mięśni w celu zwiększania ich wydajności. Białko to działa nie tylko na nasze mięśnie, ale również mózg zwiększając jego możliwości poznawcze. Zauważono także, że zwiększona aktywność ERRy w mózgu sprzyja zwiększaniu wykorzystywania glukozy i spalania większej ilości kalorii w całym ciele. ERRy wpływa na aktywację ścieżek spalania tłuszczu w mięśniach i glukozy w mózgu.

Mózg

ERRy jest najaktywniejszy w hipokampie czyli obszarze mózgu odpowiedzialnym za produkcję nowych komórek mózgowych i pamięć. Hipokamp wpływa na procesy uczenia się i zapamiętywanie informacji. Zauważono, że przy niższej ilości ERRy w mózgu mózg uczy się wolniej i przyswaja o wiele mniej informacji. Podobnie było z umiejętnościami poznawczymi, gdzie mniejsza ilość oznaczała ogólne osłabienie tych funkcji.

Zrozumienie działania białka ERRy pozwoli z pewnością na opracowanie metod leczenia zaburzeń procesów uczenia się i uwagi.

Komentarze: