Bóle barków, najczęściej powodowane urazami rotatorów, ścięgien czy zapaleniami stawów mogą być leczone sterydami lub fizykoterapią. Obie te metody są skuteczne.

Podczas zastrzyku sterydowego w obolały bark następuje poprawa rzędu 50% i utrzymuje się ona przez ok. 12 miesięcy. Aby dowiedzieć się jaka jest różnica w leczeniu tego typu kontuzji, dr Michael Hausman – profesor ortopedii z Mount Sinai Medical Center w Nowym Jorku porównał tę metodą z fizykoterapią.

Okazuje się, że choć leczenie fizykoterapia jest o wiele bardziej bolesna to jest tak samo skuteczna jak terapia sterydami w zastrzykach. Dlaczego jednak fizykoterapia boli? Otóż dlatego, że polega ona na ćwiczeniach wzmacniających te obszary, które są uszkodzone. To oznacza, że w początkowej fazie leczenie objawy bólowe będą się nasilać.

Aby przywrócić bark do dawnej kondycji należy poddawać go ćwiczeniom rozciągającym zwiększającym ruchowość stawu. Oczywiście należy unikać tych ćwiczeń, który nazbyt mocno obciążają stożki rotatorów, gdyż to bardzo delikatny element stawu barkowego.

Warto jednak wiedzieć, że można łączyć terapię steroidalną w zastrzykach bezpośrednich w staw z fizykoterapią.

Komentarze: