Osoby z niedostatkiem snu w młodości i wieku średnim są bardziej narażone na problemy z utratą pamięci w starszym wieku. To nowe odkrycie naukowców z Uniwersytetu Baylora zwiększa wiedzę na temat wpływu snu na jakość życia i kondycję poznawczą.

Michael K. Scullin – dyrektor Baylor University wraz ze swoim zespołem przeanalizowali dorobek 50 lat badań nad snem. Okazuje się, że niedostatek snu w młodości i wieku średnim jest ściśle związany z zaburzeniami pamięci w 7 i 8 dekadzie życia. Natomiast większa ilość snu w średnim wieku, na przykład dzięki drzemkom, pomaga zwiększać możliwości poznawcze na starość.

Wpływ na ten proces ma „głęboki sen” i korzyści jakie z niego wynikają. Jest to czas kiedy mózg opiera się na wolnych falach mózgowych, co pomaga naszej pamięci na utrwalanie wspomnień, odtwarzanie ich i wzmocnienie skupienia.

Pamiętajmy, aby spać nie mniej niż 6 godzin na dobę i warunkować ilość także aktywnością fizyczną. Jeśli poddajemy się aktywnościom to ilość naszego snu powinna być większa.

Komentarze: