Czy to enigmatyczne stworzenie wodne może pomóc w leczeniu jednej z najtrudniejszych obecnie w chorób jaką jest Alzheimer? Według naukowców z Florydy,  molekularny grzebień meduz ma właściwości lecznicze.

Badania opublikowane na łamach magazynu „Nature” donoszą o tym, że meduzy nazywane drzewem życia, mogą mieć wpływ na leczenie chorób mózgu. Geny i nadajniki neuronalne zawarte w meduzach mają potencjał lecznicy, zwłaszcza w przypadku osób chorych na Alzheimera. Oprócz tego, naukowcy czerpią inspirację z budowy neuronalnej tego stworzenia oraz języka neurochemicznego.

W meduzach, proste sieci nerwowe rozwinęły się do takich układów, jakie występują w ludzkim ciele. Na przykład, grzebień meduzy używa innego jezyka neurochemicznego w celu zapobiegania występowania błędów nerwowych, niż inne stworzenia. Wszystkie znane nam gatunki zwierząt mają ten sam język neurochemiczny.

Dla przykładu, grzebień meduzy nie używa chociażby dopaminy, która w przypadku choroby Alzeimera pełni kluczową rolę. Co ciekawe, meduzy mogą regenerować swój mózg w mniej niż 4 dni. Dzięki temu inspirującemu schematowi budowy neuronalnej meduz, można inaczej zmieniać i przebudowywać układ nerwowy człowieka chorego na Alzheimera, na przykład za sprawą zmiany języka neurochemicznego.

Komentarze: