Czy ładowanie komputera lub telefonu komórkowego w miejscu, w którym śpimy może mieć wpływ na nasz organizm? Okazuje się, że tak, gdyż urządzenia elektroniczne mogą zaburzać wytwarzania melatoniny.

Melatonina jako hormon snu jest niezbędny do prawidłowego działania naszego metabolizmu i snu. Zaburzenia jej wytwarzania mogą prowadzić do znacznego przyrostu ciała i innych zaburzeń metabolicznych.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Grenadzie pokazały, że wstrzykiwanie melatoniny u otyłych szczurów pomogło im zredukować wagę oraz objawy cukrzycowe. Inne badania wykonane w Manchesterze mówią o wpływie melatoniny na regulację snu u cukru we krwi.

Dr Simon Kyle, badacz z Uniwersytetu w Manchesterze odkrył, że urządzenia elektroniczne, ładowane w nocy w miejscach, w których śpimy mogą zaburzać wytwarzanie melatoniny. Urządzenie te wytwarzają pewnego rodzaju światło, które jest szkodliwe dla naszego snu i zaburzają metabolizm. Ponadto, pole elektryczne, które emitują te urządzenia mogą stymulować i uaktywniać nasz mózg w nocy.

Zalecamy ograniczyć dopływ światła o falach niebieskich np. telefonów, ipadów, komputerów i telewizorów, na kilka godzin przed snem. To z pewnością poprawi jakoś snu.

Komentarze: