O kawie pisaliśmy wiele razy i pewnie ten tekst nie jest ostatnim. Wciąż powstają nowe badania na temat jej negatywnego i pozytywnego wpływu na nasz organizm. W tym tekście chcemy jednak opisać Wam w czym kawa może Wam pomóc a w czym przeszkodzić.
Kawa a odchudzanie
Kofeina faktycznie wpływa na uwalnianie zmagazynowanego w ciele tłuszczu, ale będzie pomocna w odchudzaniu tylko pod pewnymi warunkami. Już w 10 minut po jej wypiciu ciało zaczyna spalać o około 13 proc. kalorii więcej. Ale aby tak się stało trze¬ba się ruszać. Pozostanie w spoczynku i picie nawet kilkudziesięciu filiżanek kawy nic nam nie da. Niestety pozytywny efekt uzyskają tylko osoby energiczne o stabilnym, silnym systemie nerwowym. Osoby spokojne, ze słabym systemem nerwowym po kawie się uspokajają, nawet zasypiają. Im kofeina nie przyspieszy spalanie tkanki tłuszczowej. Kawa wypijana podczas posiłków nie wpływa na wzrost spalania tkanki tłuszczowej, ale spowolni trawienie tłuszczów.
Kawa a trawienie
Zawarte w kawowym naparze kwasy organiczne wpływają na poszczególne narządy układu trawienia. Mniej więcej w pół godziny po wypiciu kawy kwasowość soku żołądkowego osiąga swoje maksimum. Kawa wzmaga też wydzielanie żółci. To przyspiesza proces trawienia, szybszego przyswajania pożywienia. Dlatego kawę często podaje się po posiłku. Ale tak wysoka kwasowość może nasilić zgagę, spowodować bóle u osób z nadkwaśnością, chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy. Kawa nasila również perystaltykę jelit, dlatego po porannej kawie tak wiele osób biegnie do WC.
Kawa a biust
Szwedzcy naukowcy są przekonani, że picie kawy ma wpływ na rozmiar kobiecych piersi. Czym więcej kawy dana pani pije, tym ma mniejsze szanse na obfity biust. Działanie redukujące rozpoczyna się już po regularnie pitych trzech filiżankach kawy dziennie. U 60 proc. przebadanych pań zaobserwowano zmniejszenie się rozmiaru piersi średnio o 17 proc., podczas gdy inne parametry ciała nie uległy zmianie. Okazuje się, że te panie mają specjalny gen reagujący na kofeinę, której wzrost do pewnego poziomu uaktywnia jego działanie „zmniejszające”. Ale nie warto się martwić, bo ten sam gen wpływa też na blokowanie rozwoju komórek rakowych.
Kawa a leki
Leków nie należy popijać kawą, napojami zawierającymi kofeinę i stanowczo nie sokiem grapefruitowym. Działanie niektórych medykamentów kawa wzmaga a innych hamuje. Badania pokazują, że kilkanaście leków (np. antydepresanty, tabletki z estrogenem, środki na osteoporozę, leczące tarczycę) zmieniają swoje działanie pod wpływem kawy. Ich działanie jest osłabiane nawet o 60 proc. gdy kawę spożyje się na krótko przed czy po przyjęciu leku. Są też preparaty dostępne na receptę, które mogą wzmacniać działanie kawy i napojów zawierających kofeinę. To niektóre antybiotyki, doustne środki antykoncepcyjne i antydepresanty blokujące enzym cytochrom P450 1A2 zapisany w genie CYP1A2. Kofeina jest rozkładana właśnie z pomocą tego enzymu. Na skutek działania tych leków może pozostać w organizmie dłużej niż zwykle (nawet o cztery godziny) i na przykład powodować kłopoty ze snem.