Podczas ruchu wykorzystujemy siłę obrotową. Co to takiego? To coś, dzięki czemu możemy wywołać napięcie i ustabilizować ciało. Wprowadzenie rotacji usuwa luzy w torebce stawowej, a staw staje się zwarty i stabilny.
Jak wygląda struktura kolana? Jego częścią są więzadła krzyżowe przednie- ACL i tylne- PCL. Przechodzą przez kolano, przyczepiając się do kości udowej i kości piszczelowej.
Ich działanie możesz wyobrazić sobie na prostym przykładzie. Skrzyżuj środkowy i wskazujący palec prawej ręki, tak żeby środkowy palec był na górze. Teraz połóż dłoń na kolanie.
Jest to uproszczony schemat więzadeł krzyżowych. Ważne jest, aby prawą rękę odnosić, do prawej nogi, a lewą, do lewej.
A teraz obejmij palce lewą ręką. Jeżeli prawą rękę skręcisz na zewnątrz, spowoduje to ściśnięcie palców. Jeśli zaś skręcisz do wewnątrz, rozluźnisz i rozciągniesz palce.
Podobnie działa Twoje kolano. Pierwsza z rotacji, zewnętrzna, umożliwi Ci stworzenie stabilnej pozycji kolana. Druga, wewnętrzna, to pozycja niebezpieczna, a w niej najłatwiej o zerwanie więzadła.
Wniosek? Odpowiedni rodzaj rotacji ustawi Twoje kolano w stabilniejszej pozycji i zminimalizuje ryzyko kontuzji. A więc, wkręcaj stopy w podłogę.
Autor: Mateusz Mierzejewski – Strefa Treningu