Zmiana trybu życia na spokojniejsze, zdrowsze pod względem pożywienia i bogate w aktywność fizyczną hamuje starzenie się komórek na poziomie komórkowym. Naukowcy po raz kolejny nas zaskoczyli tym razem udowadniając jak łatwo możemy wydłużyć nasze życie.

Naukowcy z Uniwersytetu w Kalifornii przeprowadzili badania, w którym udział wzięło 35 pacjentów ze zdiagnozowanym rakiem prostaty.

– „To są przełomowe rezultaty i trzeba je jeszcze potwierdzić” – tak twierdzi prof. Dean Ornish, który prowadził badania.

 

Co odpowiada za starzenie się komórek?

Przede wszystkim odpowiadają za to telomery – porównywane do skuwek na końcach sznurowadeł. Jednak telomery nie chronią sznurowadeł, tylko końcówki ramion chromosomów zawierających kod DNA. Gdy nici rozplatają się, by się podzielić i skopiować, telomery nieznacznie się skracają. W ten sposób natura hamuje nadmierne podziały komórek – może w nich dojść do błędów – wprowadzając swego rodzaju biologiczny licznik zmierzający do zera.

Starzenie się komórek następuje wtedy, gdy telomery stają zbyt krótkie, aby skutecznie chronić materiał genetyczny.

Odbudowanie telomerów jest możliwe za pośrednictwem enzymu telomerazy. U dorosłych osób niestety nie działa, z jednym wyjątkiem – w komórkach nowotworowych. Dlatego też, w normalnym zdrowym organizmie telomery skracają się co prowadzi do starzenia komórek. Ich długość wiąże się z problemami występującymi w układzie krążenia, odpornościowym czy kostnym. Ponadto, telomery wpływają na cukrzycę, występowanie infekcji i wiele odmian raka.

– „Skracanie telomerów zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych chorób – mówi prof. Carroll. – Wierzymy, że ich wydłużenie zapobiegnie tym schorzeniom, a nawet wydłuży życie„.

 

Większa aktywność fizyczna, dłuższe życie

Badanie opierało się na 35 ochotnikach, u których wykryto wczesnego raka prostaty. Podzielono ich na dwie grupy.

10 osób zalecono radykalną zmianę trybu życia w tym: jedzenie owoców i warzyw, rezygnację z tłuszczów, umiarkowany wysiłek fizyczny, ograniczenie cukru, medytację i udział w grupach wsparcia. Reszta osób żyła tak, jak żyła dotychczas.

Okazało się, że w grupie „ćwiczącej” telomery udało się odbudować! W porównaniu z pomiarami na początku eksperymentu wydłużyły się o 10 proc. To pierwszy przypadek, gdy udało się osiągnąć taki efekt dowolną techniką. W grupie kontrolnej – zgodnie z dotychczasową wiedzą naukowców – skróciły się o ok. 3 proc. w porównaniu ze stanem sprzed pięciu lat.

– „Pozytywny efekt był tym większy, im dokładniej pacjenci stosowali się do zaleceń lekarzy” – podkreśla prof. Ornish.

– „Często ludzie myślą: mam słabe geny i nic na to nie poradzę – mówi amerykański naukowiec. – Ale nasze badania wskazują, że telomery mogą się wydłużać w zależności od tego, jaki tryb życia prowadzą pacjenci. A dłuższe telomery oznaczają dłuższe życie i mniej chorób„.

– „Dobroczynne efekty nie ograniczają się tylko do pacjentów z tą konkretną chorobą nowotworową. – Mierzyliśmy telomery z ich krwi, a nie z tkanki prostaty” – zastrzega prof. Ornish.

Zatem, nie rezygnujecie z aktywności fizycznej. Nie ważne czy trenujecie kulturystykę, fitness, crossfit, bieganie, jogę czy pływanie, ważne, że poddajecie swój organizm ciągłemu wysiłkowi, który jak widać sprzyja wydłużeniu życia.

Komentarze: