Pittsburgh, Pensylvania, badania naukowców i przełom – został opracowany sposób na wykorzystanie druku 3D w budowaniu struktur anatomicznych m.in. serca, mózgu, tętnic i kości.

To niezwykły przełom, głównie w kwestii leczenia i transplantologii. Ludzkie serce nie potrafi regenerować swoich tkanek po uszkodzeniu, jednak rozwój technologii może już niebawem pomóc w naprawie uszkodzonych części serca, tętnic czy kości.

Uniwersytet Carnegie Mellon w Pensylvani korzystając z miękkich materiałów opracował nowy sposób na drukowanie niezbędnych dla życia części ciała.

Wykonaliśmy badania MRI ludzkich tętnic oraz tkanek kostnych i sercowych dzięki czemu mogliśmy stworzyć obrazy embrionalne w niespotykanej dotąd rozdzielczości i jakości. Możemy obecnie opracować takie projekty, które stworzą najdrobniejsze i najdelikatniejsze struktury” – mówił Adam Feinberb, profesor inżynierii materiałowej.

Jednym ze sposobów, który gwarantuje sukces jest wykorzystanie specjalnego żelu, który po prowadzeniu do ludzkiego organizmu razem z daną strukturą łatwo się rozpuszcza i stanowi wsparcie oraz ochronę dla danego narządu.

Źródło: Carnegie Mellon University; Science

Komentarze: