Wraz z wiekiem siła naszych mięśni ulega znacznemu osłabieniu. Odkryto dlaczego. W naszym organizmie występuje specyficzny enzym, który jako „przełącznik” może osłabiać włókna mięśniowe lub utrzymywać ich siłę przez wiele lat.

AMPK czyli aktywowana kinaza białkowa to enzym, który odkryto podczas poszukiwania odpowiedzi na osłabienie mięśni. Rolą tego enzymu jest homeostaza energetyczna oraz wychwyt komórkowy glukozy. AMPK działa poniekąd jak paliwo dla mięśni, które kończy się wraz z wiekiem.

AMPK jest aktywowany podczas ćwiczeń fizycznych, a także występuje w metforminie (lekowi na cukrzycę typu II) i salicylaniu – aktywnym składniku aspiryny.

W eksperymencie na myszach zauważono, że podając enzym AMPK starszym myszom wykazywały one znaczną poprawę zarówno siły mięśni jak i ich wielkości. Oprócz tego poprawiła się u nich kontrola cukru i wydzielanie insuliny.

Podsumowując, nowe odkrycie może otworzyć drogę do leczenia chorób zanikowych mięśni oraz wydłużenia sprawności osób starszych. Póki co sami możemy zwiększać poziom

Źródło: Cell Metabolism

Komentarze: