Hormonem miłości nazywa się oksytocynę, która działa nie tylko w kwestii miłości, ale także w redukcji tkanki tłuszczowej i ograniczaniu apetytu. Może ona wpływać zarówno na zmniejszenie ilości spożywanego pokarmu jak i obniżenie poziomu cukru we krwi.

Oksytocyna związana jest z wieloma procesami, w tym z seksem, przytulaniem, całowaniem, karmieniem piersią czy porodem. Oprócz tego ma ona działanie zdrowotne, o ile wiemy kiedy i jak ja wykorzystać.

Wedle badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Harvarda wynika, że oksytocyna może pomagać w kontroli spożywania pokarmów. Wpływa ona na łaknienie i efektywność spalania tkanki tłuszczowej. W badaniu tym udział wzięło 25 mężczyzn (12 z nadwagą lub otyłością), którzy przyjmowali oksytocynę lub placebo. Średnia wieku wynosiła 27 lat.

Po przyjęciu oksytocyny bądź placebo mężczyźni spożywali śniadanie. Naukowcy wyliczali ile pokarmu w danych grupach zostało spożyte. Okazało się, że mężczyźni przyjmujący oksytocynę spożywali o 122 kcal mniej niż osoby z placebo. Spożywali w tym także mniej tłustych potraw.

Naukowcy twierdzą jednak, że nadal należy wykonać szereg badań nad dostarczaniem oksytocyny zewnętrznie, aby zrozumieć dokładnie jak proces ten zachodzi.

Komentarze: