Imperial College London opublikowało wstępne wyniki trwających badań nad możliwością przyjmowania związków hormonalnych pobieranych z żołądka i jelit. Celem tego badania jest określenie czy owe związki mogą zapobiegać chorobom serca, nadmiernemu jedzeniu, paleniu oraz alkoholizmowi.

Wstępne wyniki badań wykazały, że hormony powodujący uczucie sytości po posiłku mogą również wpływać na redukowanie chęci sięgnięcia po papierosa czy alkohol. analizy skupiają się głównie wokół 2 związków – GLP (glukagonopodobnego peptydu-1) i GRELINY, która ma wpływ na apetyt oraz kontrolę obszarów mózgu związanych z uzależnieniami, stresem i pragnieniem.

 

SPOTKAJ SIĘ Z TRENERAMI POLSKICH OLIMPIJCZYKÓW – ZAPISZ SIĘ NA WARSZTATY I ZDOBĄDŹ CERTYFIKAT

warsztaty

Początkowe wyniki wskazują bardzo wiele, mianowicie to, że osoby z nadwagą reagują na stres przejadaniem się i zachowaniem bardziej impulsywnym. Jest to zamknięty mechanizm psychiczno-cielesny związany z tymi 2 hormonami. Zauważono także, że osoby z mniejszą ilością tych hormonów częściej przyznają się do picia alkoholu, częściej palą papierosy, a także wykazują wyższy wskaźnik masy ciała oraz zawartości tkanki tłuszczowej.

Badania wciąż trwają, jednak już teraz można stwierdzić, że bez odpowiedniej terapii hormonalnej rzucenie palenia, wyjście z alkoholizmu czy przywrócenie prawidłowej masy ciała może być trudnym wyzwaniem.

Źródło: Medical News; Imperial College London

Komentarze: